Haber Detayı
26 Haziran 2020 - Cuma 22:34 Bu haber 804 kez okundu
 
Nuri BAŞAR Yazdı: SEVİNELİM Mİ YOKSA ÜZÜLELİM Mİ?
SİYASET Haberi
Nuri BAŞAR Yazdı: SEVİNELİM Mİ YOKSA ÜZÜLELİM Mİ?

 

Milli Görüş camiası olarak faizci kapitalist ekonomi sisteminin ülkeyi saadet ve selamet sahillerine ulaştırmayacağını yılardır ısrarla söylüyoruz.

 

Mevcut sistemi eleştirmekte kalmayıp toplumu refah ve mutluluğa ulaştırmak için tek çarenin faiz ekonomisinin terk edilip, yerine helal kazanca, emek ve alın terine dayalı üretim ekonomisine geçmenin tek çıkar yol olduğunu tavsiye ediyoruz.

 

Hatta sadece tavsiyede de kalmayıp bir senede ülke ekonomisini bataklıktan düzlüğe çıkaran 54. Erbakan Hükümetinin icraatlarını da örnek gösteriyoruz.

 

Aslında 2001 yılında AKP yi kuranlar; “Biz 54. Hükümet dönemini gördük ve yaşadık, aynı şeyi bizler de yaparız” dediler. Fakat merhum Erbakan hocanın ifadesi ile maya olmadığı için bugüne kadar yapamadılar.

 

Zaman dediğimiz şey su gibi akıyor. Önümüzde en geç 2023 yılında yapılacak olan seçimler de hızla yaklaşıyor. Toplumun alım gücünü her geçen gün biraz daha aşağıya çeken mevut ekonomi modeli ile tekrar toplumun karşısına çıkmak son derece risklerle dolu.

 

Yaklaşan normal veya yapılacak erken seçime kadar mutlaka bir şeylerin icat edilmesi ve lambadan cin çıkartılması gerekiyor.

 

2002 Yılından bu yana yaptıkları icraat ve çıkardıkları yasal düzenlemelerle; zinayı meşrulaştıran, eş cinsellere nikâh hakkı tanıyan, domuzu kasaplık hayvanlar listesine alan, faizi dünya gerçeği olarak kabul eden, Tiran da yapılan LGBTİ kongresine temsilci gönderen ve daha benzeri bir yığın yanlış icraatlarla manevi değerlerimizi devamlı yıpratan AKP iktidarı; şimdi durup dururken İslâm ekonomisinden söz etmeye başladı.

 

Amaçları hakikaten içinde bulunduğumuz çıkmazdan bir çıkış yolu aramak ise buna kimsenin sözünün olmaması, yanlışlarının farkında olmaları nedeniyle hatta memnunluk duyulması gerekir.

 

Doğruyu kim söylerse söylesin doğrudur. Doğru söz her ortamda ve her şartta doğrudur. Ancak eylem ve söylemlerinin çelişkisi nedeniyle güven duygusu zedelenmiş olan bir zihniyetin söylemiş olduğu doğruya bile mesafeli yaklaşılması icap eder.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu gibi itibarı tartışılmaz olması gereken bir kurumdan, Allah’ın (c.c.); “Allah ve resulüne savaş açmak” olarak tarif ettiği faiz hakkında çeşitli gerekçelerle fetva çıkartan bir siyasi zihniyetin “İslâm ekonomisi” sözündeki samimiyetine inanalım mı?

 

Mesele İslâm ekonomisi mi, yoksa atılacak yanlış adımlara yine fetva kurulu marifeti ile İslâmi görüntü verilerek yeni tahribatlar mı hedefleniyor? 

 

Kafaları karıştıran husus; bir taraftan ekonomimizin dünyanın ilk on sırasına girme noktasına geldiği iddia edilirken diğer yandan yeni model arayışları!

 

Ekonomi çok iyiye gidiyorsa, yeni arayış niye veya yeni arayış ifadeleri samimi ise ekonominin iyiye gidiyor denilmesi niye?

 

Öyle anlaşılıyor ki; İslami ekonomi söylemleri; yaklaşan seçimler nedeniyle Müslümanların heyecanına hitap edilerek cemaatlerin oylarına talip olma gayretinden veya yine bazı değerleri sulandırmaktan başka bir değer ifade etmiyor.

 

Mevla görelim neyler.

 

   

   

 

      

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Nuri, BAŞAR, Yazdı:, SEVİNELİM, Mİ, YOKSA, ÜZÜLELİM, Mİ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı