Haber Detayı
24 Mart 2022 - Perşembe 14:20 Bu haber 1669 kez okundu
 
Nuri Başar Yazdı : UYANMAK İÇİN NE LAZIM?
işte Nuri Başar'ın Karadeniz Hayat'a yazdığı yazısı
SİYASET Haberi
Nuri Başar Yazdı : UYANMAK İÇİN NE LAZIM?

http://​http://www.karadenizhayat.com/yazar-uyanmak-icin-ne-lazIm-530.html

 

İlk insan ve ilk peygamber atamız Hz. Adem yaratılınca eşi Hava anamız ile cennete konuldular. Allah (c.c.) onlara Şeytan'ın düşmanları olduğunu, bir ağaç hariç oradaki her şeyin onlar için olduğunu, sadece o ağacın meyvesinden yememelerini bildirdi. Şeytan; onlara "o meyveden yemeleri halinde cennette ebedi olarak kalacaklarını telkin ederek, ben size nasihat ediyorum" dedi, yasaklı meyveden yemelerini ve cennetten kovulmasını sağladı.

O zaman Hz. Adem ve Hava anamız yeni yaratılmışlar. Yalan, düzen, hile, desise, sahtekarlık, kin ve nefret gibi insanın kişiliğini bozan şeyleri bilmiyorlar. Adeta yeni doğmuş çocuğun masumiyetindeler. 

İlk insanın yaratılışından bu güne kadar sayısını ancak Allah'ın (c.c.) bildiği asırlar geçmiş. İnsanoğlu bu zaman içinde şeytan ve şeytanlaşmış insanların akla hayale gelmedik hileleri, oyunları ve sahtekarlıkları ile tanışmış ve sayısız sıkıntılar yaşamışlar. Bu zaman içinde yalanlara ve hilelere karşı deneyim kazanmışlar. Çünkü ucuz cennet vadeden sanal din adamları, sahte şeyhler, hatta yalancı peygamberler ile karşılaşmışlar. 

Bu kadar uzun bir takvime dayalı deneyimin insana; "Çakma toplum önderleri"nin oyunlarına karşı bir savunma refleksi kazandırmış olması gerekir.  Öyle olmasına rağmen bugün halen Allah'ın hükmü ile amel etmeyen ve hatta o hükümlerle taban tabana zıt eylemler içinde olan sahte şeyh veya siyasi liderlere biat eden insanları  görmek ve fitnelere karşı hiçbir mesafe alınmamış olması gelecek adına son derece endişe verici. Müslüman ama İslâm Birliğine karşı. Cami cemaati ancak Hristiyan Kulüp olan AB taraftarı. Tarikat mensubu fakat Allah'ın (c.c.) haram kıldığı şeyleri hayata geçirenlerin destekçisi. 

Müslümanlar olarak binlerce asırlık tecrübeye rağmen atamız Hz. Adem'in  kandırıldığı hilenin birebir aynısı ile aldatılmaya karşı sağlıklı bir savunma refleksi kazanamadıksa, aklımızı kullanmak için kafamıza taş düşmesini mi bekliyoruz?

Allah'ın (c.c.) ahir ve akıbetmizi hayretmesi dua ve dileklerimle. 24.03.2022

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Nuri, Başar, Yazdı, :, UYANMAK, İÇİN, NE, LAZIM?,
Yorumlar
Haber Yazılımı