Haber Detayı
27 Nisan 2019 - Cumartesi 17:12 Bu haber 752 kez okundu
 
Nuri Başar Yazdı:YANLIŞTAN DÖNMEK
Nereden dayatıldığı belli olmayan yeni Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanı yerine partili Başkanlık sistemine geçildi. Başkanlık sisteminin ülke gerçekleri ile bağdaşıp bağdaşmadığına bakılmadı. Tek adamlı uygulamaya meşruiyet kazandırmak için kişiye özel bir sistem getirildi.
- Haberi
Nuri Başar Yazdı:YANLIŞTAN DÖNMEK

 

 

Cumhurbaşkanlığı makamı tarafsız ve objektif duruşu ile toplumun her görüş ve etnik gurubuna güven veren ve uyuşmazlıklara hakemlik yapan bir merci iken; Partili Başkanlık sistemine geçildiğinden bu yana Başkan ve Bakanları iktidara muhalif her kesimle kavgalı görüntü verdiler.

Bu ortamda insan ister istemez yanlışlık; sistemde mi, muhalefette mi yoksa uygulamada mı diye sorgulamadan edemiyor. Ama görünen bir gerçek var ki; o da bir yerlerde işlerin sağlıklı yürümediğidir.

Aslında yapılan değişikliklerin; milli/manevi değerlerimizin korunmasına, ülke geleceğinin teminat altına alınmasına cevap verecek nitelikte olması; ayrıca erkler arasındaki (yasama, yürütme ve yargı) dengenin korunarak, yönetim kadrosunun keyfi uygulamalarını bloke edecek nitelikte olması icap eder.  

Kısa bir deneme süresi ve özellikle 31 Mart 2019 mahalli seçimlerinde ortaya konulan eylem ve söylemler; yeni sistemin toplumun yapısına uygun olmadığı ve yaralara merhem olamayacağını gösterdi.

Bu husus başta TBMM ve medyada “yüzde 51, 49 a tahakküm edemez” veya benzeri şeklinde tartışılmaya başlandı. Yeni sistemin sorun ürettiğini gören Sayın Başkan da toplumun her kesimini kucaklayacak olan “Türkiye  İttifakı” ve “Demiri Soğutmak”tan söz ettiler.

Bizler elli yıldan beri kardeşlik duygularının pekiştirilmesi, kutuplaşmaya yer verecek eylem ve söylemlerden kaçınılmasının öneminden söz ederken, bu milletin birlik ve beraberliğine duyulan ihtiyacın zaruretine işaret ediyorduk.

Komşumuz olan Müslüman ülke halklarının perişan hallerine bakıldığında; İslâm kardeşliği hak ve hukukunun öne çıkarılmasının ve hatta bu kardeşilğl tüm İslâm ülkeleri arasında geliştirilmesinin ne kadar vazgeçilmez olduğu görülecektir.

Sistemler; milletlerin veya kurumların geleceklerini teminat altına almak için oluşturulur. ihtiyaç duyulursa değiştirilir veya gerekirse yenilenir. Burada asıl olan devletin bekâsı, milletin huzur ve saadetidir. Esasa hizmet vermeyen sistemde ısrar etmek, sistemin devamı uğruna toplumu cezalandırmak olur ki bunun doğru olduğunu kimse iddia edemez.

Bundan birileri rahatsız olsalar bile, seçim sürecinde yaşanan gerilimlerden sonra; toplumun hepsini kucaklayacak, demiri soğutacak yeni bir duruşa hava ve su kadar ihtiyacımız var. 26. 04. 2019

Nuri BAŞAR

 

 

 

 

  

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Nuri, Başar, Yazdı:YANLIŞTAN, DÖNMEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı