Haber Detayı
25 Kasım 2021 - Perşembe 12:34 Bu haber 527 kez okundu
 
Nuri Başar Yazdı: Zerrelerin Zerresine Allah'a Kulluk Yakışır
Üzerinde yaşatıldığımız Dünyamız , Samanyolu galaksisi içinde bulunan ve sayısı tam olarak bilinmeyen gezegenlerden sadece birisi.
SİYASET Haberi
Nuri Başar Yazdı: Zerrelerin Zerresine Allah'a Kulluk Yakışır

Dünyamızın çapı 12.742 km iken aynı galakside dünyamızdan kat be kat büyüklükte ve muazzam bir nizam içinde hareket eden gezegenler var. Venüs nerede ise dünyamız kadar ve çapı 12.104 km. Neptün 49.244, Satürn 116.460, Jüpiter ise 139 800 km. Dünyamıza hayat veren Güneşin çapı ise 1.392.700 km. dır. Bilim adamları, çapı 2.500.000 km olan ve henüz ışığı dünyaya ulaşmayan gezegenlerin olduğunu bildiriyorlar. 

Bilim adamları bir ışık yılı mesafeden bakıldığında en büyük yıldızın Samanyolu galaksisi içinde bir nokta gibi kaldığını bildiriyorlar. Birinci kat semada bulunan ve sayısını ancak Allah'ın (c.c.) bildiği galaksiler içinde Samanyolu galaksisi de sadece bir nokta hükmünde. 

Bütün bunlar birinci kat semada bulunan ve biz insanoğlunun teknolojik imkânlarla tesbit edilebildiği bilimsel gerçekler. Birinci semanın ikinci sema içinde sahradaki bir alyans kadar küçük kaldığı, her kat semanın bir üsttekine göre aynı durumda olduğu ve yedi kat sema buluduğu düşünüldüğünde dünyamızın bile zerrenin zerresi kadar olduğu gerçeği ortaya çıkar. 
Bütün bu ilmi gerçekler bu muazzam kâinatın yaratıcısı ve âlemlerin rabbi olan Allah'ın (c.c.) insan akıl ve idrakinin kavraması mümkün olmayan muazzam büyüklük ve azamet sahibi olduğunu gösterir. 
Böyle sonsuz güç ve kudret sahibi Allah (c.c.); kainat aleminde zerre kadar bile cirmi olmayan insanı muhatap  alıyor. Sadece muhatap almakla yetinmeyip insanı yer yüzündeki halifesi olarak tanımlıyor. İnsanlığını iki cihan saadeti için belirlediği kurallarının tebliğ görevi ve şerefini veriyor. 
Öyle olunca kainat aleminde zerrelerin zerresi hükmünde olan ve günümüzde örneği yaşandığı gibi çıplak gözle değil mikroskopla bile görülmeyecek kadar küçük bir virüsten kendini koruyamayacak kadar zavallı olan insana; ahkâm kesmek, büyüklenmek, kibirlenmek, insanlara tepeden bakmak değil, Allah'a kul olmak yaķışır.
Kulluk bilincimizi artırması, hüküm ve kurallarına teslimiyet şuurumuzu yükseĺtmesi ve rızasını kazanmamıza yardım etmesi dua ve dileklerimle. 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Nuri, Başar, Yazdı:, Zerrelerin, Zerresine, Allah'a, Kulluk, Yakışır, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı