Haber Detayı
27 Haziran 2016 - Pazartesi 16:05 Bu haber 2864 kez okundu
 
O Dergi’ye en sert tepki SES ‘ten geldi
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Süleyman Kaplan’ın sahibi olduğu ve Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından yayına çıkarılan ve satışı yapılan KILÇIK isimli mizah dergisinde hemşireleri kötüleyen yayına en sert tepki KESK’e bağlı SEST’ten ( Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası) geldi.
- Haberi
O Dergi’ye en sert tepki  SES ‘ten geldi

SES Samsun Örgütlenme Sekreteri Döndü Uzun; “Dikkat Edin Hemşireler Boğazınıza  Takılmasın.” Dedi.     

KESK’in iş kollarından SES Samsun Örgütlenme sekreteri Döndü Uzun, bir basın açıklaması yaparak OMÜ’nün yayın organlarından KILÇIK isimli mizah dergisinde hemşirelere hakaret ettikleri gerekçesiyle yapığı açıklamada :. “Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Süleyman Kaplan’ın sahibi olduğu ve Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından yayına çıkarılan ve satışı yapılan KILÇIK isimli mizah dergisinde sağlık hizmetinin en önemli  unsurlarından olan hemşirelere dönük hakaret içeriği taşıyan bir anket hazırlandığını ve bu anketin Özel Sayı 16 da yayınlandığını öğrenmiş bulunuyoruz. AKP hükümetlerinin 14 yılık iktidarları süresince sağlıkta dönüşüm programı adı altında bütün sağlık çalışanlarının kimliksizleştirildiği, yok sayıldığı, hemşirelerin “eleman” adı altında ünvansızlaştırıldığı  ve istihdam edildiği bir süreci hep birlikte yaşıyoruz.  Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası olarak sağlık hizmetinin bir ekip hizmeti olduğunu, hasta bakıcısı ve temizlik personelinden başlayarak hemşire, ebe,  laborant, röntgen teknisyeni, doktor. vb. tüm çalışanların bu ekibin bir parçası olduğunu savuna geldik.  Yaygın, nitelikli bir sağlık hizmeti sunumunun da ancak bu anlayış ile mümkün olabileceğini, sağlık hizmetinde görev alan bütün meslek guruplarının bu anlayış ile yetiştirilmesinin gerektiğini değişik zemin ve platformlarda ifade etmeye çalıştık” dedi.

GERİCİ BİR SİHNİYETİN KENDİNİ İFADE ETME TARZI

Döndü Uzun , “Tıp Fakültesi Dekanının sahibi olduğu, sağlık hizmetine yeni adım atacak genç doktor adaylarının yayına hazırladığı bir dergide mesai arkadaşlarını, en yakın çalışma arkadaşlarını, sağlık hizmetinin en önemli unsurlarından olan hemşireleri aşağılayan, onları, başlarının belası, kölesi, talibi, kılçıkları, yancısı, yüzlerine gülen arkalarından dedi kodu yapan, günah keçileri, miniciği, amelesi, sevgilileri, evlilik için aday rezervi  vb  aşağılayan ifadeler kullanılmasını hayretle karşıladığımızı ifade etmek isteriz. Yapılan bu yayında bir önceki sayfada Tıp Fakültesi hocaları için hazırlanan ankette olumlu ve öven ifadelere yer verilmesi konusunda özen gösterilirken , aynı tarz ankette Hemşireler için olumsuz ifadeler kullanılması bir matbaa hatası yada kendini bilmez bir kişinin hatası olarak tanımlanamaz. Bu olsa olsa genç beyinleri ve mesleğe yeni başlayacak hekimleri yanlış yönlendiren çalışma arkadaşlarını bir kadın olarak gören ve ondan faydalanılabilecek bir grup olarak tanımlayan gerici bir zihniyetin  kendisini ifade etme tarzı olarak kabul edilebilir." diye konuştu.

REKTÖR VE DEKAN ÖZÜR DİLEMELİ

OMÜ Rektörü'nün ve Tıp Fakültesi Dekanı'nın sunuş yazılarının bulunduğu dergiyi incelemeden içeriğini kontrol etmeden yayımına izin vermelerinin düşünülemeyeceğini bildiren Uzun, "  Sunuş yazısı yazan Rektör Hüseyin Akan’ın ve  Tıp Fakültesi Dekanı Süleyman Kaplan’ın   bir meslek gurubunu aşağılayan bu yayından dolayı hemşirelerden, sağlık çalışanlarından ve bütün kadınlardan özür dilemesi gerekmektedir. Bu kişilerin özür yazılarını aynı derginin sunuş kısımlarında yayınlamaları artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Kadına hak ettiği değeri veren ve toplumun en önemli unsuru olarak tanımlayan Mustafa Kemal Atatürk’ün resminin bu derginin giriş sayfasında kullanılması bu özrü bir zorunluluk haline getirmiştir. Mizahı yaşamın bir parçası olarak değerlendiren, bu yönde yapılabilecek her türlü eleştiri ve hicvi hoş görüyle karşılayan, toplumsal gerginliğin ve ayrışmanın tavan yaptığı bir dönemde mizah dergilerine olan ihtiyacın farkında olan  bir anlayışa sahip sağlık çalışanları olarak  genç hekim adaylarının ilerleyen  çalışma yaşamlarında  çalışma arkadaşlarına karşı gerekli saygıyı gösterecekleri  ve bu yayın hatasından dolayı gerekli özrü dileyecekleri ne olan inancımız sonsuzdur.” şeklinde konuştu…...

Mehmet Rebii Özdemir

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: O, Dergi’ye, en, sert, tepki, , SES, ‘ten, geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı