Haber Detayı
16 Mayıs 2019 - Perşembe 19:03 Bu haber 648 kez okundu
 
Obesite ve İnkontinansla ilgili uluslararası IP projesi Tamamlandı
Uluslararası bir firma olan TZMO grubu tarafından finanse edilip Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) katılımcı olduğu ve 5. kez yapılan “Incontinenceby People withObesity” temalı uluslararası IP projesi, 6 – 10Mayıstarihleri arasında Romanya’nın başkentiBükreş’te gerçekleşti.
EĞİTİM Haberi
Obesite ve İnkontinansla ilgili uluslararası IP projesi Tamamlandı

Projeye; Finlandiya, Polonya, Almanya, Romanya, Avusturya ve Türkiye’den beşer öğrenci olmak üzere 30 lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi, 6 öğretim elemanı ve TZMO grubunu temsilen 6 personel katıldı.

 

Temsilciler OMÜ’den

 

Projede Türkiye Koordinatörü olarak OMÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim elemanı Prof. Dr. İlknur Aydın Avcı ile OMÜ’delisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde eğitim gören 5 öğrenci ülkemizi temsil etti.

 

“Obez ve İnkontinanslı Bireyler” temalı proje kapsamında 6 farklı ülkeden gelen öğrenciler, Obezite ve inkontinans (idrar ve dışkı kaçırma) gibi sağlık sorunu yaşayan bireylerin yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi ve geliştirilmesine yönelik çözüm önerileri hakkında tartışarak konuya uluslararası anlamda farklı bir bakış açısı sunmaya çalıştı.

 

Projede, obezitenin ve inkontinansınprevalansı(sıklık) giderek artan ciddisağlık sorunları olduğu, inkontinanslı ve obez bireylerin yaşamında meydana gelen değişimlerin yaşam kalitelerine etkisini azaltmak ve bu bireylerin yaşam kalitelerini artırma noktasında projeler yapılması gerektiği konusunda ortak görüş bildirildi.

 

OMÜ öğretim elemanları, TZMO şirket yöneticileriyle yaptığı görüşmelerde 2020 yılında projenin devam etmesine karar vererek yeni proje üzerinde çalışmalara başladı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Obesite, ve, İnkontinansla, ilgili, uluslararası, IP, projesi, Tamamlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı