Haber Detayı
13 Haziran 2016 - Pazartesi 13:54 Bu haber 6718 kez okundu
 
Öğrencilerimizin Yanında Olacağız
EĞİTİM-İŞ Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, Samsun Anadolu Lisesi'nde öğrencilerin okul müdürüne tepki olarak yayınladığı bildiri konusunda bir basın açıklaması yaptı.
EĞİTİM Haberi
Öğrencilerimizin Yanında Olacağız


  Mezuniyet töreninde, İstanbul Erkek Lisesi'nde, Okul Müdürü’nün konuşması sırasında, öğrencilerin arkasını dönmesiyle başlayan öğrenci eylemlerinin  Türkiye'nin çeşitli illerine  yayılarak devam etttiğini belirten Kara, " Bu öğrencilerin tamamı AKP'nin tek başına iktidar olduğu dönemde okullara başlamış ve mezun olmaktadırlar.
 Son 12 yılda tam 6 Milli Eğitim Bakanı hemen- hemen her yıl müfredatı değiştirmişlerdir. Bu öğrenciler her yıl daha içi boş bir müfredat ve haftalık ders saatleri ile karşı karşıya kalmışlardır. Okullarda alana  yönelik yeterli  haftalık ders saati seçilememiştir.  Sonuçta , Fen Bilimleri, Matematik, Sosyal Bilimler, Felsefe, Yabancı Dil, Resim, Müzik, Spor eğitiminin hiçbir şekilde verilemediği bir sistem ortaya çıkmıştır.Bütün bunlar yetmiyormuş gibi öğrencinin özellikle sosyalleşmesi için kendini ifade edebileceği bütün etkinlikler engellenmiştir." dedi.

ÖZEL OKULLAR BALO YAPARKEN MİLLİ EĞİTİM NEDEDEYDİ ?

 İki yıl önce okulun kuruluş yıldönümünde  öğrencilerin modern dans gösterisine müdahale edildiğini ifade eden kara, " Daha sonraki süreçte dans gösterisi kaldırılmış yerine mehter takımı getirilmiştir.Bu yıl ise mezuniyet töreninde,sadece öğrenci çağrılmış yalnızca bir kep atma töreni yapılmıştır.Hepimizin acısı şehit cenazeleri gelirken elbette öğrencilerimiz  bahçe de davul çalıp horon tepmeyeceklerdi.
Söz konusu tepkilerin nedeni  çocuklarımıza, gençlerimize başka bir hayat tarzını kabul ettirmektir.Bu tepki eylemlerinin nedenleri çok yönlü araştırılmalıdır. Bütünü ile okullarımızda yaşanan olayların nedeni yanlış eğitim politikalarıdır. Nedendir bilinmez bu yetkili müdürlerin hepsi Avrupa ülkelerine giderlerken, çocuklarını oralarda okutup yaşatırken, bizimkileri Arabistan'a zorlamakta ve Arap harflerini öğretmenin derdindedirler." diye konuştu.

ÖZEL OKULLARDA DA BALOLU EĞLENCELİ MEZUNİYET TÖRENİ YAPILDI

Özel okullar da da basına yansıyan mezuniyet törenleri düzenlendiğini, balolar yapıldığını bildiren Rüstem Kara, " Özel okullar bunları yaparken , Milli Eğitim Müdürlükleri ne yaptılar.?   Samsun Anadolu Lisesi'ne gelince, bir bildiri yayımlamışlar. Bildirinin tamamına katılmamız söz konusu değildir. Ancak, bu yıl içinde yapılan etkinlilere çağrılan konuşmacılar öğrencilerin büyük tepkisine neden olmuştur. Bilim Sanat Merkezi'nden gelen konuşmacının bilim yerine yaptığı dini anlatım , Çanakkale ile ilgili konuşmacının ise Mustafa Kemal Atatürk'süz bir Çanakkale anlatımı, bir tepkiye dönüşmüştür. Okulların değiştirilip dönüştürme süreci devam ettiği sürece bu tepkiler gelecektir. Özellikle Samsun Anadolu  Lisesi gibi köklü okulların bir geleneği vardır. Arkasında 60 yıllık bir tarihi geçmişini temsil eden ve okuluna sahip çıkan  mezunlar vardır.Tecrübeli eğitim kadroları vardır. Dışarıdan yapılan bilimsel eğitimi sanatı, kültürü yok sayana bir tepki vardır. Biz öğrencilerimize dün olduğu gibi yarın da sahip çıkacağız." şeklinde konuştu.

BAZI İNTERNET SİTELERİNDE ART NİYETLİ HAKSIZ İTHAMLAR YAPILIYOR

Bazı internet sitelerinde olaylar,  okulun öğretmenleri  ve öğrencilerle ilgili olarak haksız ithamların yapıldığını söyleyen Rüstem kara açıklamasını şöyle tamamladı. "  Ayrıca bu olaylarla ilgili  Eğitim-İş  Samsun Şubesi olarak , bazı internet sitelerinde  okulumuz öğretmenlerine yönelik  yapılan haksız ithamların art niyetle yapıldığını biliyoruz. Olayın takipçisi  olarak öğretmenlerimizin yanında olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz. "

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Öğrencilerimizin, Yanında, Olacağız, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı