Haber Detayı
29 Haziran 2016 - Çarşamba 17:03 Bu haber 3426 kez okundu
 
Öğretmenlerin Performans Değerlendirilmesi Derhal Durdurulmalıdır
Aktif Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Sefa Zor, Öğretmenlerin Performans Değerlendirmesinin Derhal Durdurulması Gerektiğini söyledi.
EĞİTİM Haberi
Öğretmenlerin Performans Değerlendirilmesi Derhal Durdurulmalıdır

Konu ile ilgiliolarak bir basın açıklaması yapan Zor açıklamasında şu görüşlere yer verdi. “Öğretmen performans değerlendirmesine sendika olarak şiddetle karşı olduğumuzu hem bakanlığa yazdığımız yazıda hem de mahkemeye verdiğimiz dava dilekçemizde de gerekçeleriyle birlikte belirttik:

 

Öğretmenlerin sadece başarı belgesi verilecek personeli belirlemek üzere tamamına yakını siyasi-sendikal kriterlere göre atanmış ve çoğu halen kendisini müdür yapanlara siyasi-sendikal bedel ödeyen okul müdürlerinin sübjektif değerlendirmelerine mahkum edilmesi okul ve kurumlarda çalışma barışını bozacak, öğretmenlerin bir kısım kurum yöneticilerinin baskısına maruz kalmalarına sebep olacaktır.

Ayrıca sadece başarı belgesi için yapıldığı iddia edilen bu değerlendirmelerin ileride –hafta sonu kurslarında görev alanlara ek puan verilmesi gibi.- disiplin işlemleri, hizmet puanı hesaplaması, yöneticilik değerlendirmeleri vb. önemli konularda da kullanılarak pek çok kişiyi mağdur etmesi söz konusudur.

 

Okul müdürlerinin disiplin amiri sıfatıyla sahip oldukları yetkilere yenilerinin eklenmesi öğretmen ve öğrencilerimizin beklediği demokratik okul yönetimlerinin oluşmasını geciktirecek, çalışanları mutsuz ve huzursuz edecektir.

 

Bu nedenle okul müdürlerince personelin başarı, verimlilik ve gayretlerini ölçmek kılıfıyla yapılan eğitimde huzuru bozma planı derhal yönetmelikten çıkartılmalıdır.

 

Öğretmen performans değerlendirmesinde sendika olarak yasal ve hukuki açıdan konunun takipçisi olduğumuzu belirtmek isteriz. Bu uygulamada haksız ve adaletsiz yaklaşımlar sonucu öğretmenlere düşük puan verilebilir.

 

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki performans değerlendirme sonuçları, ödül açısından başarı belgesi verilmesine esas alınırken düşük puan verilmesi halinde (gelecek yıllarda uygulanması muhtemel olmakla birlikte) şu an için herhangi bir müeyyide öngörülmemektedir.

 

Yönetmelikte “nesnel ve tarafsız şekilde yürütülmesi” gerektiği belirtilmesine rağmen somut bilgi ve belgelere dayanmadan sübjektif olarak düşük puan verilen üyelerimizin çıkması halinde değerlendirme sonucuna itiraz edilebilmektedir.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Öğretmenlerin, Performans, Değerlendirilmesi, Derhal, Durdurulmalıdır,
Yorumlar
Haber Yazılımı