Haber Detayı
07 Kasım 2018 - Çarşamba 23:27 Bu haber 952 kez okundu
 
OM'de İş Kazaları ve Meslek Hastalıklarını Önleyici Tedbirler konuşuldu
Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde, Proses Topluluğu tarafından “6331 İş Sağlığı ve Güvenlik Kanunu” başlıklı seminer düzenlendi
EĞİTİM Haberi
OM'de İş Kazaları ve Meslek Hastalıklarını Önleyici Tedbirler konuşuldu

Mühendislik Fakültesi Pembe Salonda gerçekleşen seminere;Kimya Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Proses Topluluğu’nun Akademik Danışmanı Doç. Dr. Feza Geyikçi,akademisyenler ve kalabalık bir öğrenci topluluğu katıldı. Kimya Mühendisliği Bölümü öğrencilerine semineri, Kimya Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı ve A Sınıfı Güvenliği Uzmanı Kimya Mühendisi Osman Nuri Pilgir verdi.

“Bu ay içerisinde 177 insan, iş kazasında hayatını kaybetti”

Pilgir, seminer boyunca katılımcılara İş Sağlığı ve Güvenlik Kanunu’nun Kimya Mühendisliğini ilgilendirensorumlulukları, bu kanunla alakalı Dünyada ve Türkiyede neler gerçekleştiği ve bu kanun kapsamına giren Kimya Mühendislerinin yaptığı hataları ve bu hataların nasıl düzeltileceği konularında bilgi verdi.Pilgir, öncelikli olarak6331 Sayılı Kanunu tanımladı.Pilgir “6331 Sayılı Kanun,iş kazası veya meslek hastalığı yaşanmadan önce önlem almaya yöneliktir” dedi.Aynı zamanda bu kanunun neleri kapsayıp kapsamadığı hakkında da bilgiler verdi.

”Bu kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dahil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır. Eğer bir memlekette örneğin bu ay içerisinde 177 insan iş kazasında hayatını kaybediyorsa, 2016 yılında da bin 970 kişihayatını kaybetmişse bir şeyler doğru gitmiyor demektir.” diye konuştu.

İş Güvenliği Uzmanlarının da elinde sihirli değnek olmadığını belirten Pilgir “Siz çalıştığınız binaları ve çalışma ortamlarınızı onlardan çok daha iyi biliyorsunuz ve sizinle beraber çalışacak iş güvenliği uzmanlarına yön göstermekte sizin önemli bir göreviniz .” ifadesini kullandı.

Katılımcıları iş kazaları konusunda bilgi vermek için hazırlanmış bir video gösterimiyle aydınlatan Pilgir, seminerin sonunda öğrencilerin sorularını da yanıtladı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: OM'de, İş, Kazaları, ve, Meslek, Hastalıklarını, Önleyici, Tedbirler, konuşuldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı