Haber Detayı
15 Ekim 2016 - Cumartesi 10:38 Bu haber 2329 kez okundu
 
OMÜ Akademik Yılı Açılış Törenle Açıldı
Ondokuz Mayıs Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yılı Açılışı görkemli bir törenle gerçekleştirildi. Törene; öğrenciler, öğretim elemanları ve Samsun protokolü yoğun ilgi gösterdi.
- Haberi
OMÜ Akademik Yılı Açılış Törenle Açıldı

OMÜ Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan ve Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene; Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, Garnizon Komutanı J.Kd. Alb. Ünsal Ağaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Erol Tosun, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, hayırseverler Kaya Aşcı ile Ali Arpacıoğlu, ilçe kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, ilçe belediye başkanları, rektör yardımcıları, dekanlar, siyasi partilerin il başkanları, kamu kurumu yetkilileri, meslek odaları başkanları, sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Ayrıca törene katılması beklenen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ise Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Konya ziyaretine iştirak edeceğinden ötürü törene katılamayacağını bildiren bir mesaj gönderdi ve yeni akademik dönemin hayırlı olması temennisinde bulundu. Törene iştirak edemeyen diğer davetlilerin de mesajları okundu.

“Yeni ufuk ve yeni umutlar”
Program OMÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Ali Saral Sarıalioğlu’nun konuşması ile başladı. Sarıalioğlu, “Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencileri olarak 2016-2017 akademik yılına yeni yönetim, yeni ufuk ve yeni umutlarla girdiğimizi ve bunun eyleme dönüştüğünü görmekten mutluluk duymaktayız. OMÜ öğrencileri olarak geleceğin ve bugünün güçlü Türkiyesi’nin inşası için bugünlerden yarınlara en iyi, en donanımlı şekilde görev alacak biçimde eğitim alarak aziz şehitlerimizin, gazilerimizin ve tüm büyüklerimizin emanetini bir sonraki nesle çok daha güçlü olarak devretmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.  
Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, konuşmasından önce OMÜ’yü tercih eden ve puan sıralamasında birinci olan Tıp Fakültesi 1. sınıf öğrencisi Dilara Erdoğan’ı kutlayarak hediyesini takdim etti. 

“Başarıya mahkûmuz”
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Rektör Bilgiç, “Ülkemizin geleceğini oluşturan gençlerimiz bize emanet ediliyor. Ve bu gençlerimizi donatmak üzere de iyi yetişmiş uzman bir ekibe sahibiz. Bütün bu güzelliklerin bir arada olduğu bu üniversitede başarısızlıktan söz etmek, ancak ve ancak yönetimin başarısızlığıyla izah edilebilir. Dolayısıyla, bizler başarıya mahkûmuz. Başarmak için üniversitemizin kısa süre içinde ihtiyaç duyduğu iklimi oluşturmakla yola çıktığımızın da hepiniz şahidisiniz.” dedi.

“Gönüller yapmaya geldim”
Konuşmasında öğretim elemanlarına da seslenen Prof. Dr. Bilgiç, “Size teslim edilen bu gençleri donanımlı, mesleklerinin uzmanı olarak yetiştirip bu vatan evlatlarını hizmet etmeye yollamanız lazım. Ne olur Allah’ın size verdiği aklınızı ve iradenizi kimsenin eline bırakmayın, teslim etmeyin. Teslim ederseniz şayet, 15 Temmuz gibi senaryoları çizen hainler, başka ellerle başka adlarla bunu tekrar yapacaktır.” şeklinde konuştu.
Yunus Emre’nin dörtlüğüyle davetlilere seslenen Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç “Ben gelmedim davi için, Benim işim sevi için, Gönüller dost evi için, Gönüller yapmaya geldim” diyerek sözlerini tamamladı. 
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da “Kuruluşunda yolunu yaptığımız üniversitemizin tren yolunu yapmak da bize nasip oldu.” dedi. Samsun halkının üniversiteyle gurur duyduğunu ifade eden Yılmaz, üniversitenin şehre değer kattığını, üniversitenin ve şehrin yaptığı karşılıklı fikir alışverişinin, bu iki unsuru birbirinden kopmayacak bir bütün haline getirdiğini söyledi. 
Etkinlikte söz alan MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta da “Atatürk'ün söylediği gibi fikri hür, vicdanı hür insanlar yetiştirmenin gerekli olduğunu, 15 Temmuz'da yaşadığımız acı tecrübeyle öğrendik. Akademisyenlerimizin de hedefi bu olmalıdır.” diye konuştu. 

“Üniversitemiz Samsun’un enerjisidir”
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan “ Bana göre şehrin enerjisi olan üniversitelerin, şehrin arayışına bilimsel bir zeminde fikir üreten merkezler olarak önemli bir işlevi var. Bizim de Samsun olarak en büyük değerimiz ve potansiyelimiz OMÜ. Umuyorum yeni yönetim döneminde üniversite ve şehrin bütün aktörleriyle birlikte çok fikir üreteceğiz.” dedi.  
Büyükşehir Belediye Başkanı ve diğer yetkililere önümüzdeki dönemde şehir düşünce merkezi kurulması fikrini paylaştığını ifade eden Karaaslan, bu tür merkezler sayesinde şehir ve üniversite iş birliğinin süreklilik kazanacağını söyledi. 

“Üniversite şehirle entegre edilmeli”
Samsun Valisi İbrahim Şahin ise “Sayın Rektörümüzle bilhassa üzerinde durduğumuz bir konu var. Mutlaka üniversitenin şehirle entegre edilmesi gerektiğini, kamuyla, vatandaşla birlikte çalışırsa başarılı olacağını her defasında dile getirdik. Biz inşallah bu defa başaracağız. Değerli Rektörümüz, göreve başladıktan sonra gerek açılışlarda gerekse törenlerde sürekli vurguladığımız üniversite-şehir bütünleşmesini htirdi.” ifadelerine yer verdi.
Vali Şahin, 15 Temmuz darbe girişimine de değinerek 15 Temmuz’un birkaç cümleyle ifade edilebilecek bir süreç olmadığını  ve bunun ötesinde yüksek lisans ya da doktora düzeyinde çalışılması ve tarih derslerinde okutulması gerektiğini sözlerine ekledi.  
Protokol konuşmalarının ardından Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitim Bölümü öğrencilerinin hazırlamış olduğu şiir dinletisine geçildi. Dinletinin ardından OMÜ emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Cafer Marangoz “Tutuşan Beyin” başlıklı konuşmasıyla akademik dönemin açılış dersini verdi. Prof. Dr. Marangoz, insanların düşünce ve davranışlarının beyinde ‘tutuşma’ olarak adlandırdığı bir sürecin ürünü olduğunu ve bunun aşırı uçlarda her alanda fanatizmle sonuçlanabildiğini ifade etti. 
Ardından protokol üyeleri OMÜ Yaşam Merkezi’nde bulunan öğrenci yemekhanesinde öğrencilerle beraber yemek yedi. 
Akademik açılış, Hoşkadem Restoran’da akşam verilen resepsiyonla sona erdi.

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: OMÜ, Akademik, Yılı, Açılış, Törenle, Açıldı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı