Haber Detayı
19 Kasım 2019 - Salı 19:32 Bu haber 658 kez okundu
 
OMÜ Çocuk Hastanesinde Dünya Prematüre Günü
17 Kasım Dünya Prematüre günü dolayısıyla OndokuzMayıs Üniversitesi Çocuk Hastanesinde bir dizi etkinlik düzenlendi.
- Haberi
 OMÜ Çocuk Hastanesinde Dünya Prematüre Günü

 

EtkinliğeRektör Prof. Dr. SaitBilgiç, Tıp FakültesiDekanı Prof. Dr. AyhanDağdemir, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. ÜnsalÖzgen,NeonatolojiBilim Dalı BaşkanıProf. Dr. CananAygün, hemşirelerveçocuklarınailelerikatıldı.

 

ÇocukHastanesi 3. kattakietkinliğinaçılışkonuşmasınıyapan

Prof. Dr. CananAygün “Umuttanmutluluğaetkinliğimizehoşgeldiniz.Dünyadaveülkemizdebirçoközelgün var.Bunlardanbazılarıbir millet içinçoközel,bizibirbirimizebağlıyor.Bugünburadatoplanmamızınnedenide buradabulunanlariçinçoközelbirgünolan17 KasımDünyaPrematüreGünü’nükutlamak. Dünyadayaklaşık her yıl 15 milyonbebekprematüredoğmaktavebubebeklerinbirmilyondanfazlasıerkendoğumvebunabağlıgelişensorunlarnedeniylekaybedilmektedir.Prematürelik, dünyaçapında5yaşaltındakiçocuklardaöndegelenölümnedenidir.Dünyadadoğan10bebektenbiri, ülkemizdeise her 9 bebektenbiriprematüreolarakdünyaya gelmektedir.17 KasımDünyaPrematüreGünü’nünikiamacıvardır.İlkibuciddisağlıksorunuylailgilifarkındalıkyaratmak, ikincisiiseprematüreailelerineumutolabilmektir.Her biribirerkahramanolanprematürebebeklerimizin, ailelerininveonlarabakanyenidoğanyoğunbakımdoktor, hemşirevedestekekibininPrematüreGünü’nükutluyor, idaremizeyüksekteknolojiveyüksekbilgivedeneyimlielemandesteğinisağlamakonusundakidestekleriiçinteşekkürediyoruz.” dedi.

Rektör Prof. Dr. SaitBilgiçiseetkinlikteemeğigeçenlerikutlayarak“Hepinizehoşgeldinizdiyorum. Avuçiçiniancakdoldurabilecekbüyüklüktedünyayaaceleedipgelenyavrularımızınhayatatutunabilmelerikolaydeğil. Çoközelbirihtimam, çoközelbirbakımgerektirmektedir.YeniDoğanbirimlerimizin de asılamacıbuçocuklarımızınhayatatutunabilmelerinimümkünkılacaktedbirlerialmak, o bakımısürdürebilmek,  annebabanınheyecanlabeklediği, kucaklarınaalabilmeduygularınıyaşayabilmelerineimkânsağlayacakbaşarıyıgöstermek. Hakikatençokzahmetliveçilelibirişgördüklerinibiliyorum. Amaşunu da biliyorum;bukadarzorvezahmetliişimüthişbirsevgiveheyecanlayapıyorlar.  Onlarlakonuştuğumuzdayanielimizealmayacesaretedemediğimizküçükyavruların, damarlarındankanalmak, bakımlarınısürdürmek, entübeetmekdiğeryetişkinleregöredahazorolanbirsüreç, amabunugünaşırınöbetlerleveyorgunluklarlayapabilmekkolaydeğildir. Bu nedenledoktorundanhemşiresinekadarbubirimlerdeçalışanbütünarkadaşlarımızıgönüldentebrikediyorum, onlarıbirkezdahaalkışlamakistiyorum.

Bu kadarzorişiyapandoktorlarımızahemşirelerimizezamanzamanvatandaşlarımızın, içerisindebulunduklarıduygusallıktankaynaklananhoşkarşılanmayacaktepkilerin de görüldüğüzamanlarıyaşıyoruz. Bu nedenlebirbirimizinhâlinianlamakhayatın her safhasındaçokönemlidir. O yavrularımızasağlıklıbirşekildekavuşabilmektabiikiöncelikleAllah’ıntakdirinebağlıolarakvesileolmaktaçokönemlidir. Doktorlarımızınvehemşirelerimizinbukonudakitakdiredilecekçabalarını,motivasyonlarınıdüşürmeyecekşekildetakdiretmek de hakikattengüzelbirşey.Onlarasadecebirteşekkürediliyorolmasınındahibütünyorgunluklarınıortadankaldıracakbirdeğerifadeettiğini de hiçkimseningözardıetmemesigerekiyor.

Allah herkesinyavrularınıbağışlasın, güzelgünlerinigörüninşallah.Sağlıklı,vatanaveülkemizeyararlı,ahlaklı,vicdanlıinsanlarolmasınıtemenniediyorum.Sizleredüşen bu. Bizleredüşen de yavrularınızıkucağınızaaldığınızda o gözlerinizdekiparıltıylamutluolmayaçalışmakvehepdahaiyisiniyapabilmek…

Bu vesileylehepinizinprematüregününükutluyorum, nice sağlıklıyıllardiliyorum.” şeklindekonuştu.

Etkinliğekatılanailelerde teşekkürkonuşmasıyaparakçocuklarınıntedavisüresinceyanındaolan doctor,hemşirevedestekhizmetlerineteşekkürettiler.

PrematüredoğanikizbebeklerYarenDemirÇelenveDerenDemirÇelenkardeşlerde etkinlikteküçükbirmüzikdinletisisundular.

 

 

f


 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: , OMÜ, Çocuk, Hastanesinde, Dünya, Prematüre, Günü,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
 OMÜ Çocuk Hastanesinde Dünya Prematüre Günü
 OMÜ Çocuk Hastanesinde Dünya Prematüre Günü
 OMÜ Çocuk Hastanesinde Dünya Prematüre Günü
 OMÜ Çocuk Hastanesinde Dünya Prematüre Günü
Yorumlar
Haber Yazılımı