Haber Detayı
13 Temmuz 2019 - Cumartesi 15:25 Bu haber 777 kez okundu
 
OMÜ’de 15 Temmuz Paneli
Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarafından "19 Mayıs’tan 15 Temmuz’a Bağımsızlık Mücadelemiz” adlı panel OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç moderatörlüğünde gerçekleştirildi.
YAŞAM Haberi
OMÜ’de 15 Temmuz Paneli

Samsun Büyükşehir Belediyesi Atakum Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşen panelde Gazeteci-Yazar Nedim Şener ile emekli Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok konuşmacı olarak yer aldı.

GSF öğretim elemanlarından karma sergi

15 Temmuz Darbe Girişimi ve Milletin Zaferi'nin üçüncü yıldönümü dolayısıyla gerçekleştirilen panel öncesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanları tarafından hazırlanan ve yağlı boya resim, seramik, afiş, poster çalışmalarından oluşan 15 Temmuz temalı karma sergi katılımcıların beğenisine sunuldu.

Panele Samsun Valisi Osman Kaymak, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutan V. Sg. Albay Ahmet Bahadır, Genel Sekreter Doç. Dr. Menderes Kabadayı, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, genel sekreter yardımcıları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, dekanlar, akademisyenler ve vatandaşlar katıldı.

İlk olarak söz alan emekli Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok , “FETÖ, 1960’lı yıllardan bu yana Türk Silahlı Kuvvetlerinin içerisinde yapılanmak için büyük bir çaba içerisindeydi. FETÖ elebaşı; askeriye, mülkiye ve adliye üzerinde duracaklarını beyan etmişti. Bunlar arasında da en güçlü olan TSK’ya ayrı bir önem vermiştir. Biz bunun en büyük örneğini, 1986’daki Kuleli Askeri Lisesi sınavlarına giren öğrencilerin bir kısmının Türkçe sorularını tam yapmasıyla gördük. İşte bu kişiler FETÖ’nün TSK’daki ‘altın nesli’dir.

Sonra Balyoz kumpası kuruldu. Bunun da amacı TSK’nın albay ve üzerindeki general, amiral rütbelerindeki FETÖ üyesi olmayanları tasfiye etmekti. TSK’nın deniz, hava, kara ve jandarmadaki ilk 20’de olan subaylarını hedef aldılar. Bu kumpası düzenleyerek kendi arkadan gelen adamlar bunların yerine geçtiler. TSK içerisindeki terfi mekanizmasını bozdular. Kendilerinden olmayan herkesi tasfiye ettiler. Sonra yine karalama kampanyalarıyla da bu tasfiyeler tamamlandı. Sonra terfileri 4 yıldan 3 yıla düşürdüler. Bu süreç böyle ilerledi ve bizi 15 Temmuz akşamına getirdi.” Diye konuştu.

Üçok’un ardından Gazeteci Yazar Nedim Şener ve OMÜ Rektörü Sait Bilgiç konuştu.

Panelin ardından konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak da bir konuşma yaptı, panelistler Nedim Şener ve Ahmet Zeki Üçok’a, teşekkür etti, Şener ve Üçok’a fidan sertifikası takdim etti.

Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç de oluşturulan sergide emeği geçen öğretim elemanlarına fidan sertifikası verdi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: OMÜ’de, 15, Temmuz, Paneli,
Yorumlar
Haber Yazılımı