Haber Detayı
05 Eylül 2019 - Perşembe 19:25 Bu haber 3015 kez okundu
 
OMÜ’de
"6. Ulusal Üzümsü Meyveler Sempozyumu”nunaçılışı, OMÜ Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM) Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
EĞİTİM Haberi
OMÜ’de

 

Millî Mücadele’nin 100. yılı anısına Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü ev sahipliğinde Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Leyla Demirsoy tarafından düzenlenensempozyumun açılış programına; Samsun Valisi Osman Kaymak, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsnü Demirsoy, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Dr. Gökhan Kızılcı, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü Bayram Ay,üzümsü meyve sektör temsilcileri ve Türkiye’nin birçok yerinden akademisyenler katıldı.


“OMÜ Ziraat Fakültesi çilek üretimine öncülük ediyor”


Sempozyumum açılış konuşmasını yapan Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Leyla Demirsoy; çilek, böğürtlen, ahududu gibi mor meyveleri kapsayan üzümsü meyve türleri hakkında bilgi vererek şunları söyledi: “Bu türler lezzetleri ve sağlığa olumlu etkileri nedeniyle tüketiciden rağbet görürken çabuk meyve vermeleri ve yüksek gelir sağlamaları nedeniyle de üreticinin ilgisini çekmekte. Örneğin üzümsü meyve türlerinin ana grubunu oluşturan çilek üretimi, ülkemizde sürekli artış göstermekte. Türkiye; Çin, ABD, Meksika ve Mısır’ın ardından dünyanın 5. çilek üreticisi. Çilek üretimi; yıl boyu üretime büyük katkılar sağlayan topraksız üretim tekniğiyle de Bölgemizde ilgi çeken bir konu. Samsun’da çilek seraları hızla artmakta. OMÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü de çilek yetiştiriciliğindeki gelişmelere tarım koşullarını iyileştirerek ve üreticiyle iş birlikleri sağlayarak öncülük ediyor.”


“Son yıllarda maviyemişin yıldızı parlamakta”


Üzümsümeyveler grubunda yer alan maviyemişin de son yıllarda yıldızının parladığına dikkati çeken Prof. Dr. Leyla Demirsoy “Bunda Bölümümüzün üstlendiği öncü rolün önemli bir payı var. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyemiz Prof. Dr. Hüseyin Çelik’in özverili çalışmaları sayesinde maviyemiş, tüm Türkiye’de tanınmış ve bu türün yetiştiriciliğinde gelişmeler sağlanmıştır.” dedi.


Çilek dışındaki üzümsü meyvelerin yetiştirilmesinin ihmal edildiğini de sözlerine ekleyen Prof. Dr. Demirsoy, farkındalığın artması için bu konuda düzenlenen sempozyumların devam etmesi gerektiğini belirtti.

 

“Kendi kendine yeten nadir ülkelerden biriyiz”


Bir tarım ülkesi olan Türkiye’nin dünyada yaklaşık 7. ve Avrupa’da ise 1. sırada olduğunu kaydeden TAGEM Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Dr. Gökhan Kızılcıda sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarım camiası olarak 82 milyon nüfusun desteği ile 50 milyona yakın turistik ve göçmenleri misafir eden ülkeyiz. Kendi kendine yeten nadir ülkelerden biriyiz. Türkiye tam bir tarım ülkesidir. İklim özelliklerimiz bakımından şanslıyız. Meyvecilik alanında ılıman iklim meyveleri, tropik iklim meyveleri dâhil yetiştirebiliyoruz. Bu avantajlarımızı kullanarak daha fazla üretim yapmak bizim elimizde. Üzümsü meyveler yetiştiricisi para kazandıran, küçük alanlarda yüksek gelir sağlayan bir gruptur. Bunun Türkiye’de daha çok gelişmesini ve birçok alanda olması çiftçimize katkı sağlayacaktır.’’

 


“Ülkemizde kurulan üzümsü meyveler grubunun çekirdek kadrosu aramızda”

 


Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsnü Demrisoy da konuşmasında başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Milli Mücadele’nin tüm kahramanlarını saygı ve minnetle andı. 


Üzümsü meyvelerin sağlıkta ve ekonomideki önemine değinen Prof. Dr. Hüsnü Demirsoy “Bu sebeple Ziraat Fakültesi olarak uzun yıllar çilek üzerinde çalışmalar yaptık. Daha sonra ülkemizde üzümsü meyveler grubu kuruldu ve bu grubun çekirdek kadrosu burada. Dolayısıyla üzümsü meyveleri Türkiye’de yaygınlaştırmak için çok çalıştık ve epey yol aldık. Bu sempozyumda da üzümsü meyvelerin geleceğini tartışarak yön vermeye çalışacağız.” diye konuştu.


Sempozyuma destek veren Tarım ve Orman Bakanlığı, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Çarşamba Belediyesi, Vezirköprü Belediyesi, Çarşamba Ziraat Odası, sanayi kuruluşları ve şirketlere teşekkür eden Dekan Demirsoy, sempozyumun ülkemize ve bilim dünyasına katkı sağlamasını diledi.
“100. yıl etkinliklerinin içinde olmak OMÜ olarak bizi çok mutlu ediyor”


Sempozyuma katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç de “Millî Mücadele’nin 100. yılında OMÜ olarak çok sayıda etkinliğin içinde olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Bu bizi çok mutlu ediyor çünkü Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolun ilk adımını attığı Samsun’dayız. O günün adını taşıyan OMÜ’de ise bugün çok sayıda bilim insanıyla birlikteyiz. Böylece Millî Mücadele dönemini hatırlayarak nereden nereye geldiğimizi yeniden düşünme fırsatımız oldu. Atalarımızın bağımsızlığımızı ne kadar büyük zorluklarla ve fedakârlıklarla kazandığını,üzerinde yaşadığımız vatanı bize teslim ettiğini yeniden hatırladık. Bu vesileyle Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum.” dedi.


“Üzümsü meyvelerin ülke ekonomisine katkısını arttıracak bilgi alışverişinde bulunacaksınız”
Sempozyumun konusunun günlük hayatımızda aşina olduğumuz meyveleri kapsadığını belirten Rektör Bilgiç konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Biz bu meyveleri tüketici boyutuyla bilirken sizler, daha derinlemesine ve bilimsel olarak ele alacaksınız. Dünden bugüne taşınan değerli ürünlerin, yarına taşınması adına ve bu ürünlerin ekonomiye sağladığı katkıyı çoğaltmak adına bilgi ve teknoloji üretimini ilerletecek, bilgi alışverişinde bulunacaksınız. Üzümsü meyvelerin birçoğunu kendi bahçemden de biliyorum. Her birinin çok farklı aroması var ve yemesi çok kolay. Ekonomik değerleri yüksek olsa da toplanmasının ve taşınmasının zor olması, bu ürünlerin çok geniş bir üretim alanına dönüşmesine engel oluyor. Ancak üzümsü meyvelerin bir kısmının, Türkiye’de yaygınlaşması için çalışan Ziraat Fakültemizin çok değerli akademisyenleri var. Başta Prof. Dr. Hüseyin Çelik ve ekibi olmak üzere akademisyenlerimiz hiçbir karşılık beklemeden, sadece ülke ekonomisine katkıda bulunmak için çalışıyorlar.” 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: OMÜ’de,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
OMÜ’de
OMÜ’de
Yorumlar
Haber Yazılımı