Haber Detayı
01 Eylül 2019 - Pazar 16:22 Bu haber 1022 kez okundu
 
OMÜ'de 32. Ulusal Matematik Sempozyumu
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Ulusal Matematik Sempozyumu’nun 32.’si, Türk Matematik Derneğinin (TMD) desteği ve Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) ev sahipliğinde yapıldı.
- Haberi
OMÜ'de 32. Ulusal Matematik  Sempozyumu

OMÜ ve Türk Matematik Derneği paydaşlığında OMÜ Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM) Konferans Salonu’nda düzenlenen açılış programına; Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, OMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Vedat Ceyhan, TMD Başkanı Prof. Dr. Burak Özbağcı, Ayvacık Belediye Başkanı Halil Kalaycı, Atakum İl Meclis Üyesi Avukat Fikret Can Demir, AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, OMÜ Matematik Bölümü ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Kasap, Çarşamba Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Emre Gündem katıldı.

 

  165 akademisyen ve araştırmacı katıldı

 

 32. Ulusal Matematik Sempozyumu için Türkiye’nin farklı bölgelerindeki pek çok üniversiteden 165 akademisyen ve araştırmacı Samsun’a geldi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan sempozyumun açılış konuşmasında söz alan OMÜ Matematik Bölümü ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Kasap “Üniversitemiz, bağımsızlık meşalemizin yandığı bu şehirde böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmanın onur ve mutluluğunu yaşıyor. Bilindiği üzere matematik, fizik, kimya ve biyoloji temel bilimlerdir. Bu bilimler, yüzyıllardır uygarlığın en önemli yapı taşları oldu. Mevcut yaşamımızı daha iyi sürdürebilmemiz, çevremizde yaşananları daha iyi anlayabilmemiz ve içerisinde bulunduğumuz evreni daha iyi tanıyabilmemiz için temel bilimlere ihtiyacımız var.

 

 Temel bilimlere gereken önemi vermediğimiz takdirde bunun sıkıntılarını ileri dönemlerde yaşayacağımız aşikârdır. Bu konuda yeteri kadar insan gücü oluşturduğumuz ve araştırma faaliyetlerini yeterince geliştirdiğimiz takdirde birçok teknolojik üründe dışa bağımlılığımız azalacaktır. Bu ve bunun gibi etkinliklerin, ülkemizde temel bilimlerin gelişmesine hizmet edeceğini, bunun sonucunda da dışa bağımlılığımızın azalarak bağımsızlığımızın perçinleneceğini düşünmekteyim. ” dedi.

 

 TMD Başkanı Prof. Dr. Burak Özbağcı, 32. Ulusal Matematik Sempozyumu’nun 100. Yılda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millî Mücadeleyi başlattığı ve ilk adımı attığı Samsun’da gerçekleşmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti.3 Eylül’e kadar devam edecek sempozyumda; “analiz, cebir, sayılar teorisi, geometri, topoloji, diferansiyel denklemler, olasılık ve istatistik, uygulamalı matematik, mantık ve matematiğin temelleri, matematik eğitimi ve diğer konular, genel konuşmacılar, dizi konuşmacılar ve çağrılı ana konuşmacılar tarafından detaylı bir şekilde ele alınacak.

 

 

Haber: Aleyna Sezer - Beyza Nur Kaya

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: OMÜ'de, 32., Ulusal, Matematik, , Sempozyumu,
Yorumlar
Haber Yazılımı