Haber Detayı
15 Ekim 2019 - Salı 21:08 Bu haber 1578 kez okundu
 
OMÜ’de Aşıklar Günü
Aşıklık geleneğinin usta temsilcileri, Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) düzenlenen “Bir Hilalin Etrafında Sazıyla Sözüyle Âşıklarımız” adlı programla hünerlerini sergiledi.
KÜLTÜR Haberi
OMÜ’de Aşıklar Günü

Organizasyon OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenirken, sözlü geleneğin büyük anlatıcıları olan konuk âşıkların performansını; Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekir Batı, akademisyenler ve öğrenciler izledi.

 

Uğur Demirci’nin program yönetmenliği yaptığı konserde; Kars yöresi âşığı Necdet Kuyumcu, Erzurum yöresi âşığı Sıtkı Eminoğlu, Gümüşhane yöresi âşığı Kul Nuri, Çukurova yöresi âşığı Abdullah Gizlice ve Denizli yöresi âşığı Ozan Nihat, dile döktükleri türkülerle gönül teline dokunurken, diğer yandan paylaştıkları hikâyeler ve yaptıkları atışmalarla katılımcılara hoşça vakit yaşattılar.

 

Sözlü geleneğin geleceğe taşınmasında önemli rol üstlenen misafir âşıklar, Barış Pınarı Harekâtı’nı gerçekleştiren Türk Silahlı Kuvvetlerine de selam yollayarak, harekâtın başarıyla tamamlaması temennilerini iletip doğaçlama türkülerini de Mehmetçik için söylediler.

 

Rektör Bilgiç konser sonunda Türk kültüründe önemli bir yer tutan âşıklık geleneğini başarıyla temsil eden konuk âşıklara şükranlarını sunarken “Sazınıza, sözünüze, yüreğinize sağlık. Bu geleneğin heyecanını ve zenginliğini bizlerle paylaştığınız için sizlere gönülden teşekkür ediyorum, sağ olun, var olun.” diye konuştu.

 

Konser bitiminde ayrıca, usta âşıklara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı ve Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekir Batı tarafından adlarına düzenlenmiş fidan sertifikaları takdim edildi.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: OMÜ’de, Aşıklar, Günü,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
OMÜ’de Aşıklar Günü
OMÜ’de Aşıklar Günü
OMÜ’de Aşıklar Günü
OMÜ’de Aşıklar Günü
OMÜ’de Aşıklar Günü
OMÜ’de Aşıklar Günü
OMÜ’de Aşıklar Günü
Yorumlar
Haber Yazılımı