Haber Detayı
17 Haziran 2019 - Pazartesi 19:21 Bu haber 2035 kez okundu
 
OMÜ’de Dereceye Giren Öğrencilere Özel Tören
Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) tüm fakülte ve yüksekokullarda dereceye giren öğrenciler için mezuniyet töreni düzenlendi.
EĞİTİM Haberi
OMÜ’de  Dereceye Giren Öğrencilere Özel Tören

 Öğrenci Sosyal Yaşam Merkezinde gerçekleşen törene; Vali vekili Hasan Öztürk, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Kuran, Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz ve Prof. Dr. Vedat Ceyhan, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Onur Bekiroğlu, Fakülte dekanları, Meslek Yüksekokulları müdürleri, akademisyenler, aileler, fakülte ve bölümlerde dereceye giren öğrenciler ve aileleri katıldı.

 

Dereceye giren öğrencileri temsilen Tıp Fakültesi birincisi Samet Çetin konuştu.

 

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ise “OMÜ ailesinin bu mutlu gününde hep birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu ifade ederken katılımınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. 2018-2019 Mezuniyet töreninin 19 Mayıs 1919’un 100. Yılında kutlanıyor olması bu mutluluğumuzu daha da arttırmıştır. Sevgili gençler kurtuluş meşalesinin yakıldığı günün adını taşıyan Ondokuz Mayıs Üniversitesi ’den 100. Yıl mezunu olmak şerefine sahip olduğunuz için şanslısınız.

 

 100. Yıl mezunu olarak hayatınız boyunca unutamayacağınız ve gurur duyacağınız bir gün yaşıyorsunuz. Bu haklı gururun sizlere ilave sorumluluk yüklediğini unutmamalısınız. Mustafa Kemal Atatürk’ün işgal edilmiş olan İstanbul’dan vize alarak çıkabildiği zor bir dönemde 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basarak başlattığı ve kurtuluş meşalesini yaktığı o günleri çok iyi bilmeniz ve o günün kahramanlarını unutmamanız lazım. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yol arkadaşları ve bütün kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. “ dedi.

 

OMÜ’de başarı tesadüf değil

 

Ulusal ve uluslararası alanda birçok başarıya imza atan öğrencilere de teşekkürlerini ileten Rektör Bilgiç “Ondokuz Mayıs Üniversitesinin kurulduğu yıldan günümüze kadar mezun ettiği toplam mezun sayısı bu yıl mezun ettiğimiz 10 bine yakın öğrencimizle birlikte 170 bine ulaştı. 55 bin civarında mezun öğrencimizin yüzde 10’u uluslararası öğrencidir. 104 farklı ülkeden gelen uluslararası öğrencilerimiz sebebiyle son iki yılda eğitim ihracatında ikincilik ve üçüncülük ödülleri aldık. Akredite bölüm sayımız 6 katına çıktı, bu sayı her yıl artmaktadır.  Dünyanın saygın sıralama kuruluşlarından biri olan Times Higher Education (THE) sıralamasında 1001 üniversite arasında yer almaktayız. Hedefimiz Türkiye’de ilk 10, dünyada ilk 500 üniversite arasında yer almaktır.” şeklinde konuştu.

 

Konuşmalarının ardından fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarda ilk üç dereceyi alan öğrencilerin diploma ve ödüllerinin takdim törenine geçildi.

 

Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesinde dereceye giren öğrenciler başarı belgelerini Rektör Sait Bilgiç, Samsun Vali Vekili Hasan Öztürk ve Fakülte Dekanı Prof. Dr. Hasan Keçeligil’in elinden aldı.

 

Ardından Rektör Bilgiç, fakülte dekanları ve MYO müdürleri ile birlikte, Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Tıp Fakültesi, Turizm Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Devlet Konservatuarı, Alaçam MYO, Bafra MYO, Çarşamba Ticaret MYO, Havza MYO, Mehmet Tülazoğlu Adalet MYO, Sağlık MYO, Samsun MYO, Yeşilyurt Demirçelik MYO’da dereceye giren öğrencilere mezuniyet belgelerini takdim etti.

 

Fakültelerde ve Meslek Yüksekokullarda bölümlerinde dereceye giren öğrencilere de başarı belgeleri ve hediyeleri dekan, müdür ve bölüm başkanlarınca verildi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: OMÜ’de, , Dereceye, Giren, Öğrencilere, Özel, Tören,
Yorumlar
Haber Yazılımı