Haber Detayı
25 Eylül 2016 - Pazar 16:24 Bu haber 1837 kez okundu
 
OMÜ'de FETÖ İncelemesi sürüyor
OMÜ Rektörlüğü 23 Eylül 2016 tarihi itibarıyle FETÖ/PDY terör örgütüne mensubiyeti veya bunlarla irtibatı olduğu iddiasıyla 170 personel hakkında inceleme başlattığını açıkladı.
- Haberi
OMÜ'de FETÖ İncelemesi sürüyor

Yazılı bir açıklama yapan OMÜ Rektörlüğü İnceleme başlatılan personellerden 77 sinin  görevden uzaklaştırıldığını, 16 personelin YÖK, Üç idari  personelin de a üniversite yönetim kurulu tarafından kamu görevinden çıkarıldığını açıkladı.

OMÜ tarafından yapılan açıklama şöyle. “ Ülkemizde 15 Temmuz 2016 tarihinde cebir ve şiddet kullanarak milli iradeyi ortadan kaldırmaya yönelik darbe teşebbüsü sonrası, terörle mücadele kapsamında FETÖ/PDY terör örgütüne mensubiyeti veya bunlarla irtibatı olan Üniversitemiz personellerinin tespiti amacıyla başlatılan inceleme süreci süratli ve etkin bir şekilde titizlikle sürdürülmektedir.

23 Eylül 2016 tarihi itibariyle 17 si “görevden uzaklaştırılarak” 110  personel hakkında daha FETÖ/PDY terör örgütüne mensubiyeti veya bunlarla irtibatı olduğu iddiasıyla inceleme başlatılmıştır. Böylece bugüne kadar hakkında inceleme başlatılan personel sayısı 170 olmuştur. İnceleme başlatılan personellerden 77 siyle ilgili 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 137. maddesi gereği “ görevden uzaklaştırma” kararı verilmiştir (açığa alınmıştır). Akademik personellerden 39 u ile ilgili olarak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına 667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 4. Maddesi gereği işlem yapılması teklifinde bulunulmuş ve 16 personel hakkında “Kamu görevinden çıkarma” işlemi tesis edilmiştir. Üç idari  personel hakkında da üniversite yönetim kurulu tarafından “kamu görevinden çıkarma” yaptırımı uygulanmıştır.

Bundan sonraki süreçte Üniversitemiz bünyesinde oluşturulan komisyon çalışmalarını kapsamlı olarak sürdürecek, edinilen bilgiler ışığında gerekli adımlar hukuki çerçeveden ayrılmadan kararlılıkla atılmaya devam edecektir.

Kamuoyunun bilgilerine sunulur.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: OMÜ'de, FETÖ, İncelemesi, sürüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı