Haber Detayı
25 Eylül 2019 - Çarşamba 21:36 Bu haber 1288 kez okundu
 
OMÜ’de Kamu, Üniversite ve Sanayi İş Birliği Toplantısı
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kamu-Üniversite-Sanayi İş Birliği (KÜSİ) Planlama ve Geliştirme Kurulu Toplantısı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
EKONOMİ Haberi
OMÜ’de Kamu, Üniversite ve Sanayi İş Birliği  Toplantısı

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansında (OKA) düzenlenen toplantı; Samsun Valisi Osman Kaymak, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Selahattin Kaynak, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin Altunsoy, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, KÜSİ Samsun İl Temsilcisi ve Yeşilyurt Demir Çelik Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Kemal Yıldızlı, Samsun Teknopark Genel Müdürü Buğra Çolak, OMÜ-TTO Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Mortaş, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileri, KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) temsilcileri, Kamu-Üniversite- Sanayi İş Birliği Planlama ve Geliştirme Kurulu üyeleri, kamu kuruluşları, sanayi odaları, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Bakanlığın AR-GE Teşvikleri Genel Müdürlüğü katılımıyla gerçekleşti.

“İş birliklerini artıracağız”

KÜSİ’nin çalışmalarına ve hedeflerine değinen KÜSİ Samsun İl Temsilcili Doç. Dr. Kemal Yıldızlı “Üniversitenin ve sanayinin AR-GE yükü var ve bu yükü paylaştırmak için insan kaynaklarımızı ortak kullanma programı doğrultusunda değerlendirmemiz gerekiyor. Şu anda 81 ilde 96 KÜSİ il temsilcisi var. Bunlardan biri, benim yürüttüğüm bu görev, o yüzden çok önemli. Bakanlığımız nezdinde AR-GE İl Teşvikleri Genel Müdürlüğüne bağlı olan birimler, yaklaşık 10 aydır tüm illeri ziyaret ediyor. Bugün genel müdürlüklerimizden gelen uzmanlarımız sunumlarını yapacaklar, bizlerin de önemli ve hassas noktaları paylaşabilme ve buna dair soruların cevaplarını kendilerinden dinleyebilme imkânımız olacak. Bölgemiz adına ilerleme kaydetme ve geliştirilen proje sayısının artmasıyla alakalı iş birliklerinin çoğaltılması ve insan kaynaklarımızın amaca yönelik ortak noktada buluşturulması için bu faaliyetleri yapmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.    

“AR-GE’ye dayalı gelişim süreçleri sürdürülebilir olmalı”

Üniversite olarak iş birliğinde bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Rektör Prof. Sait Bilgiç “Bu yapı içerisinde potansiyelimiz ve kabiliyetimizi ortaya koymak için gösterilen çabadan mutlu olduğumuzu söylemeliyim. Çünkü dünyada gelişmiş hiçbir ülke yoktur ki AR-GE üzerine dayalı bir gelişme sürecini yaşamamış olsun. AR-GE’ye dayalı bir gelişim sürecinin sürdürülebilir olabilmesi için de bütçe imkânlarının verimli kullanılması, insan kaynaklarının iyi bir şekilde değerlendirilmesi ve iş birliklerinin sağlam zeminler üzerinde yürütülmesi gerekmekte. Bunu en doğru bir şekilde uygulayan ülkeleri incelediğimizde, bu ülkeler, söz konusu atılımlarını insanların meraklarını giderecek herhangi bir çalışma üzerine gelişigüzel yaparak gerçekleştirmiş değiller. Onlar, çalışmalarının üzerine odaklanıp, bütçe imkânlarını belli noktalara yoğunlaştırarak gelişmelerini devamlı hâle getiriyor. Dünyadaki bu hızlı yarışta, bunun dışında bir yöntemle ilerlemek mümkün değildir." dedi.

 

“Teknopark, TTO ve KÜSİ çalışmalarıyla sanayideki açık hızla kapatılacak"

Samsun Valisi Osman Kaymak ise , “Türkiye’nin kalkınma hamlesinde bu çok önemli bir süreç. Hep konuştuğumuz bilimsel çalışmaların sahaya yansıması, o yönüyle üniversite-sanayi iş birliği kamunun da desteğiyle önemli bir gelişmedir. Bunu tespit edip sürdürebilmemiz çok anlamlı. Samsun’da 2 yıldır görev yapıyorum, bu süre içerisinde güzel işler yapıldığına şahit oldum. Bu faaliyetlere destek olan Rektör Hocamıza ve hocalarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Samsun’un konumu itibariyle özel bir yere sahip olduğunu, Samsun sanayisinin çok daha ileride olabileceğini vurgulayan Vali Kaymak, sanayide ilerleme göstermek amacıyla kurumların sorumluluğunun önemi üzerinde durdu.

Vali Kaymak, konuşmasının devamında “Teknopark, TTO ve KÜSİ çalışmalarıyla sanayideki açığın hızla kapatılacağını düşünüyorum. Samsun’un sahip olduğu potansiyelin; Samsun ve Türkiye için bir kalkınmaya, üretime ve gelire dönüşmesini umuyoruz ve akademisyenlerimizin katkılarıyla birlikte bu sinerjinin güzel örneklerini bekliyoruz. Dünya ile rekabette sanayinin önündeki engeller nelerdir? Bu hususlar hocalarımızın daha mikro gözlemleriyle tespit edilebilecektir. Biz de Valilik olarak her zaman KÜSİ içerisinde olacağız. Ajanslarımız, Bakanlığımız imkân ve kaynaklarıyla doğru alanlarda doğru çalışmaların tespiti çok önemli ve bu çalışmaların, doğruyu bulma konusunda yol göstereceğine inanıyorum. Toplantımız hayırlara vesile olsun.” şeklinde konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uzmanları bilgilendirdi

Açılış konuşmalarının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AR-GE Teşvikleri Genel Müdürlüğünden Uzman Recep Uzungil, Müdürlüğün faaliyetleri ve Kamu-Üniversite-Sanayi İş Birliği Portalı (KÜSİP) (www.kusip.gov.tr) hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Uzungil; KÜSİP Portalı’nda sanayi kuruluşlarını, akademisyenleri, öğrencileri ve girişimcileri ilgilendiren faaliyetler yürütüldüğünün altını çizdi. Uzman Uzungil ayrıca, KÜSİP’in kurulma amacı, dijital dönüşüm yol haritası, bilim teknoloji ve sanayi eğitimi, sanayi iş birliği projeleri, AR-GE ve tasarım merkezleri, teknoloji geliştirme bölgeleri ve teknolojik ürün deneyim belgesi” hakkındaki sunumunu gerçekleştirdi.

 

Toplantı, sunumlarını yapan uzmanların soruları yanıtlamasıyla sona erdi.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: OMÜ’de, Kamu,, Üniversite, ve, Sanayi, İş, Birliği, , Toplantısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı