Haber Detayı
15 Ocak 2020 - Çarşamba 17:21 Bu haber 1467 kez okundu
 
OMÜ’de Öğretim Üyeleri Biniş Giydi
Ondokuz Mayıs Üniversitesinde eylül 2018 ile aralık 2019 tarihleri arasında akademik aşama kaydeden öğretim üyeleri, geleneksel “Biniş Takdim Töreni”yle binişlerini (cübbe) giydi.
EĞİTİM Haberi
OMÜ’de Öğretim Üyeleri Biniş Giydi

OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen törene; Samsun Valisi Osman Kaymak, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Vedat Ceyhan, Prof. Dr. Mehmet Kuran ve Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, kamu kurum temsilcileri, idari ve akademik personel, biniş giyen öğretim üyeleri ile aileleri katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, bu yıl üçüncü defa düzenlenen törenin bir gelenek haline geldiğini ifade ederek “2019 yılında aramıza katılan ve akademik aşama gösteren öğretim üyelerimizin binişlerini giyeceği böyle gururlu bir günde sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum.” dedi.

“Akademisyenlerimiz hepimizin şahitliğinde sorumluluklarını yerine getirmenin sözünü verecekler”

Biniş ya da cübbe olarak adlandırılan giysiyi, sadece üç meslek grubunun kullandığına dikkat çeken Rektör Sait Bilgiç şöyle devam etti: “Bu meslek grupları akademisyenler, din adamları ve yargı mensuplarıdır. Mensuplarının ortak özellikleri ise her zaman hak ve doğrunun yanında olma sorumluluğunu taşımalarıdır. Sorumluluklarını yerine getiremedikleri takdirde de bulundukları toplumda huzurun, düzenin ve adaletin varlığından söz edemeyiz. Bu sebeple düzenlediğimiz törenle binişlerini (cübbe) giyecek akademisyenlerimiz, hem bu sorumlulukları konusunda farkındalık kazanacak hem de hepimizin şahitliğinde sorumluluklarını yerine getirmenin sözünü verecekler.”

25 profesör, 53 doçent ve 79 doktor öğretim üyesinin kadrolarına yerleştiğini kaydeden Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç “Üniversitemiz, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılına, 2 bin 500’ü akademisyen olmak üzere 6 bin 600 personelle başladı. Yaklaşık 54 bin öğrencimiz bulunmakta ve bu öğrencilerin 5 bin 700 kadarı uluslararası öğrencilerimizden oluşmakta.” diye konuştu.

 

Açılış konuşmalarının ardından Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Ferit Bulut öncülüğünde Devlet Konservatuarı Geleneksel Türk Müzikleri Ana Sanat Dalı ile Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Öğretmenliği öğrencilerinin ortaklaşa hazırladıkları müzik dinletisi gerçekleşti.

Samsun Teknopark ve BiggSamsun’dan destek kazanan akademisyenlere başarı belgesi

Ödül takdimiyle devam eden törende 2019 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen “7. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve AR-GE Merkezleri Ödül Töreni”nde Erken Aşama Teknoloji Geliştirme Bölgeleri kategorisinde birincilik ödülüne değer bulunan Samsun Teknoloji Geliştirme Bölgesi Samsun Teknopark Genel Müdürü Dr. Buğra Çolak’a başarı belgesi verildi.

 

Ardından TÜBİTAK BİGGSamsun birinci döneminde destek kazanan “Yerli Elektronik Stetoskop Üretimi” projesiyle Dr. Öğr. Üyesi Selim Aras ve Dr. Öğr. Üyesi Seda Üstün Ercan, “Riskli Yenidoğanda Ön Değerlendirme ile Erken Teşhis ve Tedavi” projesiyle Dr. Öğr. Görevlisi Sema Gül Türk ve Dr. Öğr. Üyesi İsmail İşeri, “Ampute Bireyler için Tasarlanmış, İnsan Doğasına Uygun Biyonik El ve Kol Tasarım” projesiyle Arş. Gör. Mehmet Serdar Çelik, Dr. Öğr. Üyesi Cengiz Tepe ve Arş. Gör. Hasan Baş, “Yüksek Verimlilik ve Kararlılıkta Perovskite Güneş Pillerinin Seri Üretimi için Makine Tasarım ve İmalatı” projesiyle Doç. Dr. Hakan Özcan ve doktora öğrencisi Ahmet Rasim Girişen başarı belgelerini ve hediyelerini Samsun valisi Osman Kaymak’ın elinden aldı.

 

Törene katılan 161 öğretim üyesinin; Rektör Sait Bilgiç, Rektör Yardımcıları ve fakülte dekanları takdim ettiği binişleri giymesiyle ve toplu fotoğraf çekiminin ardından “Biniş Takdim Töreni” sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: OMÜ’de, Öğretim, Üyeleri, Biniş, Giydi,
Yorumlar
Haber Yazılımı