Haber Detayı
12 Temmuz 2016 - Salı 09:25 Bu haber 9369 kez okundu
 
OMÜ'de Şaibeli Sınav ve Atama !
Tıp Fakültesi ‘nde daha önce şaibe nedeniyle İptal edilen kadroya Tıp Fakültesi Dekanı’nın kızı olduğu iddia edilen kişi atandı.
- Haberi
OMÜ'de Şaibeli Sınav ve Atama !

OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Kaplan’ın  Rektör Yardımcısı olduğu dönemde kızı için kadro açtığı iddiaları  kamuoyunu sarsmış ve Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, AKP’ye yakınlığı ile bilinen OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Kaplan’ın, bölümünde kendi kızı için kadro ilan ettiğini, başka kişilerin müracaatını önlemek için kızının koşullarını içeren şartlar koyduğunu öne sürmüştü.

SAMSUN  OMÜ REKTÖR YARDIMCISINDAN KIZI İÇİN ADRESE TESLİM KADRO   

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) enstitülerine alınacak öğretim üye yardımcıları ile ilgili ,Sağlık Bilimleri Enstitüsü’ne Anatomi ve Histoloji alanlarında 4 araştırma görevlisi ilanı verilmiş, bunlardan ikisinin OMÜ Tıp Fakültesi’nde istihdam edileceği ileri sürülmüştü. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, rektör yardımcısının kendi bölümünde kızı için adrese teslim şartname ile kadro açtığını iddia etmiş, olayın basına yansımasının ardından kadro iptal edilmişti.

KIZINI TARİF EDEN ŞARTLAR KOYDURDU

Prof Dr. Kenan Erzurumlu o dönemde basına yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “Tıp Fakültesi Histoloji Bölümü’nde mevcut şartları sağlayan kaç kişi vardır? Duyumlarımız tek bir kişi olduğu yönündedir. Peki, kimdir o kişi? Halen Bölüm Başkanı ve Rektör Yardımcısı olan Süleyman Kaplan'ın kızı olduğu söylenmektedir. Rektör yardımcısı kendi bölümünde kendi kızı için kadro ilan etmiş ve başka kişilerin müracaatını önlemek için kızını tarif eden şartlar koymuştur. Bakalım açıklama yapabilecekler mi? Yoksa bana bir sarı zarf daha mı gelecek.”

PROF KAPLAN TIP FAKÜLTESİ DEKANI OLDU, KIZI YİNE AYNI KADRODA ÖĞRETİM ÜYESİ ATANDI

Ancak , OMÜ Rektör Yardımcısı ve Histoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaplan’ın  OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı olmasının ardından iptal edilen kadrolar yeniden açıldı ve Tıp Fakültesi Histoloji Bölümü öğretim üyeliği için sınav ilanı yapıldı.  Bu kadrolar için   aralarında Kaplan’ın kızının da olduğu 3 kişinin sınava katılması uygun bulundu. 

YAZILI SINAVDA ÜÇÜNCÜ, MÜLAKATTA BİRİNCİ

Hilal Şanlı, Öykü Özcan ve daha önce adrese teslim kadro iddiası ile gündeme gelen ,Tıp Fakültesi Dekanı Süleyman Kaplan’ın kızı Arife Ahsen Kaplan  girdikleri yazılı sınavı kazandı. Yazılı sınav puanlamasında Hilal Şanlı birinci,  Öykü Özcan ikinci ,Tıp Fakültesi Dekanı’nın kızı Arife Ahsen Kaplan 3. Olmasına rağmen, mülakatta yüksek puan aldığı bildirildi ve tek kişilik kadroya ataması yapıldı.

 

Daha önce tartışmalara yol açan ve YÖK tarafından adrese teslim kadro olduğu için iptal edilen ve Prof Kaplan Dekan olduktan sonra tekrar açılan kadroya , Kaplan’ın kızının şaibeli bir mülakatla atanması ortalığı karıştırdı. Özellikle mülakat puanlarının açıklanmaması ve atama yapılan kadroda yedek ismin belirtilmemesi şaibeleri ve tartışmaları daha da artırdı.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR:

31 Mayıs 2016 tarihli öğretim elemanı ilanında belirtilen bölümlere başvurular bitmiş, ön değerlendirme aşaması tamamlanmıştır.

Buna göre;

  1. Sağlık Bilimleri Enstitüsü birimlerinden Sağlık Yönetimi Anabilim Dalında Araştırma Görevlisi kadrosuna kaç kişi başvurdu?
  2. başvuranlardan (başvuran toplam kişi sayısı belli değil) on kişinin sınava girme hakkını elde ettiği bildirilmesine rağmen  İlanda anabilim dallarına kaç araştırma görevlisi alınacağı neden  belirtilmedi ?
  3. Aynı enstitünün Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalında Araştırma Görevlisi kadrosuna başvuran toplam kişi sayısı neden belli değil.
  4.   Üç kişinin sınava girme hakkını elde ettiği açıklandı. Sınavlar 24 Haziran tarihinde yapıldı,  1 Temmuzda sonuçlar açıklandı.
  5.   Bunlardan üçüncü sırada olanı Arife Ahsen Kaplan’dır . Bu adayların ön değerlendirme puanları toplamları sırayla 75,06411; 74,9897; ve72,84996’dır. Arife Ahsen Kaplan’ın puanı en düşük olanıdır.
  1.                Bu sonuçlara göre Arife Ahsen Kaplan, ilk değerlendirmede kendisinden yüksek puan alan iki adayı da geride bırakarak kadroya atanmaya hak kazanan kişi olmuş. Diğer kadrolar için yedek adayların puanları da açıklandığı halde, bu kadronun yedekleri ve aldıkları puanlar neden açıklanmadı ? 
Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör:
Etiketler: OMÜ'de, Şaibeli, Sınav, ve, Atama, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı