Haber Detayı
16 Mayıs 2020 - Cumartesi 14:18 Bu haber 592 kez okundu
 
OMÜ’de Sıfır Atık Çalışmaları Tamamlandı
OMÜ’de Sıfır Atık’’ projesi kapsamında geçici depolama alanı kuruldu
SAĞLIK Haberi
OMÜ’de Sıfır Atık Çalışmaları Tamamlandı

Entegre Katı Atık Yönetimi kapsamında cam, kâğıt plastik, metal, tehlikeli atıkların (atık pil, bitkisel atık yağ) geçici depolanarak geri dönüşüme kazandırılacak.

 

 T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Atık Yönetimi Dairesi Başkanlığı tarafından başlatılan ve ülke genelinde uygulamalarla tüm Türkiye’yi kapsayan Sıfır Atık projesi kapsamında Ondokuz Mayıs Üniversitesinde çalışmalar tamamlandı.

 

Yapılan çalışmalarla ; geri kazanılabilir atıkların diğer atıklarla karıştırılmadan kaynağında ayrı toplanmasının sağlanması ve geri kazanım ve/veya bertarafa gönderilmek üzere bırakılması amacıyla oluşturulan atık getirme merkezlerine ilişkin usul ve esasları belirlemek amaçlanıyor.  Üniversitelerde 3. sınıf atık getirme merkezi; üniversiteler tarafından kendi mülkiyet alanları içinde kurulan ve işletilen merkezler olarak tanımlanıyor.

 

OMÜ’de yayınlanan Covid-19 hijyen malzeme atıkları genelgesi gereği OMÜ birimlerinde uygulamalaya geçildi. Tek kullanımlık maske, eldiven gibi kişisel hijyen malzeme atıklarının yönetiminde Covid-19 tedbirlerine İlişkin  Genelge yayımlandı.

 

Ülkemizin karşı karşıya kaldığı koranavirüs (Covid-19) salgını ile mücadelede ülke sathında alınan tedbirler doğrultusunda, gündelik hayatta kullanılan maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıklarının uygun şekilde yönetiminin sağlanması gerekiyor.

 

 Bu kapsamda hazırlanan Bakanlık Genelgesinde; kurum, kuruluş ve işletmelerin bina ve yerleşkelerinde oluşan maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıklarının diğer atıklardan ayrı olarak biriktirilmesi, ağzı sıkıca kapatılan iç içe iki torbaya konulması, geçici depolama alanlarında en az 72 saat bekletildikten sonra “diğer atık” kategorisinde “evsel atık” olarak yönetilmek üzere belediyeye teslim edilmesi, ve evlerden ve işyerlerinden kaynaklanan tek kullanımlık maske, eldiven, mendil gibi kişisel hijyen malzemesi atıklarının ağzı sıkıca kapatılan iç içe iki torbaya konulması, en az 72 saat süreyle oda veya balkonlarda bekletilmesi ve “diğer atık” kategorisinde evsel atık olarak yönetilmek üzere belediyeye teslim edilmesi hususlarında uygulamaya esas hükümler yer alıyor. 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: OMÜ’de, Sıfır, Atık, Çalışmaları, Tamamlandı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı