Haber Detayı
28 Ağustos 2018 - Salı 16:17 Bu haber 2681 kez okundu
 
OMÜ’de Yaratıcı Yazarlık kursu başladı
Ondokuz Mayıs Üniversitesi bünyesinde bulunan Yaratıcı Yazarlık Merkezi, yazı yazmaya ilgi duyan ve yazar olmayı hedefleyen kişiler ile yazı konusunda ki profesyonelleri 27 Ağustos da başlattıkları atölye çalışmasında bir araya getirdi.
EĞİTİM Haberi
OMÜ’de  Yaratıcı Yazarlık kursu başladı

OMTEL Otel’de 5 gün boyunca sürecek kursta “Roman Atölyesi” başlığıyla Hakkı Özdemir, “Yazıya Giriş” başlığıyla Selçuk Küpçük ve “Edebiyat Laboratuarı” başlığıyla Dr. Öğr. Üyesi İlknur Tatar Kırılmış kursiyerlerle yazı ve yazarlık konusunun farklı noktalarını irdeleyecek.

Editörlük anlamında destek verilecek

Selçuk Küpçük “Yazıya Giriş Atölyesi” nde yazıya ilgisi olan ve metin yazma konusunda belirli teknik kavramlara yönlendirilme ihtiyaç duyan kursiyerlerle çalışacak. Kursiyerler yazı türlerine karşı yatkınlıklarını öğrenecekler ve hangi alanlarda yazabileceklerine dair editörlük anlamında da destek alacaklar.“Metindekurgunun öğeleri, Metafor ve Metin-Müzik ilişkisi, Metinde Yaratıcılık ve Deneysel Metin Örnekleri” bu atölye çalışmasında üzerinde durulan konulardan.

Yazarlığın bilgi alanlarına dikkat çekiliyor

İlknur Tatar Kırılmış deneysel bir çalışma yaptırarak yazarlar Bilge Karasu, Erendiz Atasü, Sait Faik, Mustafa Kutlu ve Hasan Ali Toptaş’ın metinlerinin üzerinden yazarlığın bilgi alanlarına dikkat çekecek.

Eserleri olan kursiyerler de yönlendiriliyor

Hakkı Özdemir ise özellikle eserleri olan ve daha profesyonel bazda yönlendirilmeye ihtiyaç duyan kursiyerlerle yaptığı Roman Atölyesi çalışmasında, yazarlar Tolstoy, Stefan Zweig, Franz Kafka ve Reha Çamuroğlu’nun kitaplarından yola çıkarak “Metinde Zaman ve Mekan Kullanımı, Tip ve Karakter Kurgulama, Gerçek, Gerçeklik ve Gerçekçilik” üzerinde duracak.

Yoğun ve donanımlı içeriğiyle göz dolduran Yaratıcı Yazarlık Merkezi Yaz Atölyesi etkinliği 31 Ağustos’ta sona erecek.

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: OMÜ’de, , Yaratıcı, Yazarlık, kursu, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı