Haber Detayı
19 Aralık 2017 - Salı 18:23 Bu haber 1565 kez okundu
 
OMÜ Devlet Konservatuvarı Uluslararası Festivali Başladı
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Devlet Konservatuvarı Uluslararası Festivali, uluslararası müzik topluluğu "Trio KlaViS"in katılımıyla Konservatuvarın konser salonunda başladı.
SANAT Haberi
OMÜ Devlet Konservatuvarı Uluslararası Festivali Başladı

Konserler ve "Oda Müziğinde Alternatif Girişimler" konulu çalıştaydan oluşan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Devlet Konservatuvarı Uluslararası Festivali, uluslararası müzik topluluğu "Trio KlaViS"in katılımıyla Konservatuvarın konser salonunda başladı.

 

Oda müziğinde birer otorite olan uluslararası ve yerel müzik topluluklarını OMÜ'de ağırlayacak olan festivalin açılış konuşmasını OMÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Olga Hasanoğlu yaptı.

 

"Samsun'da bir ilk"

Müzik alanında uluslararası bir festivalin Samsun'da ilk kez düzenlendiğine dikkat çeken Prof. Dr. Olga Hasanoğlu "Çalıştayı 'Oda Müziğinde Alternatif Girişimler' olarak adlandırmamızın nedeni, oda müziğine farklı yaklaşımlar getirmiş, geleneksel oda müziğinden farklı projeler üretmiş müzisyenlerin festivalimizde bir araya gelmesidir." dedi.

 

Festivalin ilk gün konukları Trio KlaViS müzik topluluğuyla ilgili bir ön bilgi veren Hasanoğlu; piyanoda Sabrina Hasanova, kemanda Jenny Lippl ve saksafonda Miha Ferk'in icra edecekleri özgün ve etkileyici eserlerle festivale renk katacaklarını ifade etti.

 

Hasanoğlu maddi ve manevi destekleri için OMÜ yönetimine teşekkür ederek katılımcılara keyifli ve verimli bir festival geçirmelerini diledi.

 

"Klasik müzik başyapıtlarına yeni bir bakış açısı"

OMÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Olga Hasanoğlu'nun konuşmasının ardından sahne alan "Trio KlaViS", bir tanesi kendi bestelerinden oluşan 3 adet eser icra etti. Eserlerin seçim ve yeniden yorumlama aşaması hakkında bilgiler paylaşan topluluk üyeleri, klasik müzik başyapıtlarına yeni bir bakış açısı getirerek yeniden uyarladıklarını belirttiler.

 

Repertuvarlarını oluştururken sorumluluklarının da farkında olduklarını söyleyen topluluk üyeleri "Bir eseri kendi repertuvarımız için seçerken kendi formatımıza uygun olmasını ve orjinal haline göre kalitesinin düşmemesine çok dikkat ediyoruz. Eserin piyano, keman ve saksafon üçlemesine uygun olması bizim için çok önemli." diye konuştu.

 

Dünyanın en prestijli sahnelerinde de konser veren Trio KlaViS'in, üyeleri Miha Fenk'e ait besteyi icra etmesiyle çalıştayın ilk günü sona erdi. OMÜ Devlet Konservatuvarı Uluslararası Festivali ise saat 20:00'de Trio KlaViS'in Atakum Sanat Merkezi'nde vereceği konserle devam edecek.

 

Akademisyenlerin ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği festival 23 Aralık'ta sona erecek.

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: OMÜ, Devlet, Konservatuvarı, Uluslararası, Festivali, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı