Haber Detayı
06 Aralık 2018 - Perşembe 18:11 Bu haber 2253 kez okundu
 
OMÜ Diş Hekimliği Öğrencileri Beyaz Önlük Giydi
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Diş Hekimliği Fakültesine bu yıl başlayan 1. sınıf öğrencileri, törenle beyaz önlüklerini giydi.
SAĞLIK Haberi
OMÜ  Diş Hekimliği  Öğrencileri Beyaz Önlük Giydi

OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene; Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Arıcı, Samsun Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Alper Dilek, öğretim üyeleri ve öğrencilerin aileleri katıldı.

Törende konuşan Samsun Diş Hekimleri Oda Başkanı Dt. Alper Dilek “18 yıllık diş hekimliği tecrübeme dayanarak birtakım tavsiyelerim olacak. Sevgili diş hekimi adayı öğrencilerimiz, şimdiden hepinizi meslektaşım olarak görüyorum. Çok zorlu bir süreçten geçtiniz, üniversite sınavına girerek OMÜ Diş Hekimliği Fakültesini kazandınız. Fakültesinin ayrıcalıklarını ilerleyen zamanlarda göreceksiniz. Diş hekimliği stresli bir meslektir. Okulda da bazen güzel, bazen kötü anılarınız olacak.Ama bu süreç bir şekilde bitecek. Size tavsiyem; kendinizisürekli yenilemenizdir. Literatürü ve teknolojiyi takip etmeniz gerekiyor. Diş hekimliği yeniliğe açık bir meslek ve bundan sonra öğrenecekleriniz, hekimliğiniz adına çok önemli.Bu önlük size kimi sorumluluklar getirecek; çevrenize, arkadaşlarınıza, hocalarınıza, ailelerinize, hastalarınıza karşı daha fazla sorumluluk sahibi olacaksınız. Hekimliğin size getirmiş olduğu sorumluluğu artık taşımak zorundasınız. Bugünden itibaren artık birer hekim adayısınız.Hepinize başarılar diliyorum, yolunuz açık olsun.” dedi.

“Artık hekimlik mesleğine yakışır şekilde davranmanız gerekiyor”

Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Arıcıda yaptığı konuşmada “Beyaz önlük giyme töreni 1993’ten itibaren başlamış ve bu uygulamaya Amerika öncülük etmiştir. Daha sonra ise tıpta ve diş hekimliği bölümlerinde yaygınlaşıyor. Artık hemen hemen sağlıkla ilgili bütün fakültelerde ve meslek yüksekokullarında yapılıyor. Beyaz önlük giyme töreninin amacına değinmek gerekirse; beyaz önlüğü giydiğinizde tertemiz, güvenilir, saygı duyulması gereken ve hastasına saygı duyan hekimlerin mensubu olduğu bir meslek sahibi oluyorsunuz. Bunun gerçekten önemini kavrayıp ona göre hareket etmeniz gerekiyor.

Beyaz önlük giyiniyorsanız hastane koridorunda rastgele davranamazsınız. Artık bir hekim kimliğini elde ediyorsunuz, hekimlik mesleğine yakışır şekilde davranmanız gerekiyor. Onun için dürüst, hasta merkezli, mesleğe saygılı davranmalısınız. İnşallah mezuniyet töreninizde de bu mutluluğu yaşarsınız. Diş hekimliği mesleği biraz stresli olabilir. Önemli olan bu mesleği severek icra etmenizdir. Şimdiden önünüzdeki zorlu süreçte başarılı, giyindiğiniz önlük gibi pırıl pırıl bembeyaz insanlar olmanızı diliyorum.” şeklinde konuştu.

Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ise “Bugün bizim ve öğrencilerimiz için önemli bir gün. Bu tören, sevgili öğrencilerimizin diş hekimliği mesleğine mensup olmanın ne demek olduğunu anlamaları için düzenlenmiş anlamlı bir tören. Bir mesleğe giriş her zaman önemli olmuştur. Bizler de sizlerle birlikle bu günü yaşıyor olmaktan dolayı çok mutluluk duyuyoruz.” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından 115 birinci sınıf öğrencisi, öğretim üyelerinin elinden tek tek önlüklerini giydi.

Tören,Rektör Sait Bilgiç’in meslekte 25 yılını doldurmuş öğretim üyeleri Prof. Dr. Aysun Avşar ve Prof. Dr. Umur Sakallıoğlu’na fidan sertifikası takdim etmesiyle sona erdi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: OMÜ, , Diş, Hekimliği, , Öğrencileri, Beyaz, Önlük, Giydi,
Yorumlar
Haber Yazılımı