Haber Detayı
13 Aralık 2017 - Çarşamba 16:06 Bu haber 2775 kez okundu
 
OMÜ, Kırgız Yazar Cengiz Aytmatov ‘u anacak
2008 yılında yitirdiğimiz dünyaca ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aytmatov, doğumunun 90. yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesinde düzenlenecek törenle anılacak.
KÜLTÜR Haberi
OMÜ, Kırgız Yazar Cengiz Aytmatov ‘u anacak

 

Anma programı için Samsun’a gelen ünlü yazarın kızkardeşi Roza Aytmatova, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Rektörlük makamındaki ziyarete; Kırgızistan Manas Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı LayliÜkübaeva, BekbolatAydaraliyev, Prof. Dr. Mehmet Aydın, Doç. Dr. Yusuf Yurdagül ve Doç. Dr. Şeyma Kuran da eşlik etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç “Üniversitemizde Cengiz Aytmatov’un 90. yaşını kutlamak bizim için onur verici. Sizleri görmek beni son derece mutlu etti.” dedi.

Manas Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı LayliÜkübaeva ise “Böyle bir programda olmaktan çok mutluyuz. Bizim için çok önemli bir gün.” sözleriyle duygularını ifade ederken Rektör Bilgiç nezdinde OMÜ ve Samsun halkına minnettarlığını sundu.

Ziyarette yanı sıra Roza Aytmatova, Cengiz Aytmatov’un yeğeninin yazdığı kitabı Rektör Bilgiç’e hediye etti.

Rektör Bilgiç ziyaret sonunda nezaketlerinden dolayı konuklarına teşekkür etti ve Roza Aytmatova’yaSamsun’un simgesi olan Atatürk heykeli ile kahve fincanı armağan ederek kendilerini aralarında görmekten duyduğu onuru iletti.

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: OMÜ,, Kırgız, Yazar, Cengiz, Aytmatov, ‘u, anacak, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı