Haber Detayı
16 Kasım 2017 - Perşembe 14:14 Bu haber 2531 kez okundu
 
OMÜ'nün İnsansız Hava Aracına ODTÜ'den ödül
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik, Havacılık Uzay Bilimleri ve Tıp Fakültesi öğrencileri, DİK-İHA insansız hava araçları yarışmasından ödül ile döndü.
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
OMÜ'nün İnsansız Hava Aracına ODTÜ'den ödül

Orta Doğu Teknik Üniversitesinin bu yıl ilkini düzenlediği ve Boeing’in sponsor olduğu  “Dikine Kalkan İnsansın Hava Aracı Yarışması"na, OMÜ Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimleri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Özür Demircan’ın danışmanlığında katılan Atmaca Takımı, "Atlas" isimli, döner kanatlı dikey iniş ve kalkış yapabilen (VTOL) araçları ile Genel Kategoride Üçüncülük Ödülü'ne layık görüldü.

Orta Doğu Teknik Üniversitesinin Ankara Yerleşkesi'nde yapılan yarışmaya 6  üniversiteden 11 takım katıldı. Ondokuz Mayıs Üniversitesini Mühendislik Fakültesi öğrencileri Erol Çelebi, Muhammet Emin Fırat, Enes Yamanoğlu Havacılık Uzay Bilimleri fakültesi öğrencileri Ergun Umut Kılınç, Selahattin Selek ve Tıp Fakültesi öğrencisi Abdülvahit Işık’ın içinde bulunduğu 6 kişilik Atmaca Ekibi temsil etti. Ekibin tasarladığı insansız hava aracı kaza, afet ve sel gibi acil durumlarda kullanılarak arama kurtarma faaliyetlerine yardım etmek amacıyla tasarlandı.

Yarışma, yangın veya kaza gibi acil durumlarda insanlara yardım edecek, sivil kullanıma yönelik İnsansız Hava Araçlarının (İHA) geliştirilebileceğini ortaya koymak amacıyla düzenlendi. Yarışmada ayrıca iHA'ların; otonom uçuş, uçuş dayanıklılığı, görüntü-işleme kabiliyetleriyle uygun sırayla yük bırakma yetenekleri de test edildi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: OMÜ'nün, İnsansız, Hava, Aracına, ODTÜ'den, ödül,
Yorumlar
Haber Yazılımı