Haber Detayı
26 Ekim 2020 - Pazartesi 16:13 Bu haber 394 kez okundu
 
OMÜ’nün Su Yönetimi Projesi Kabul Edildi
OMÜ’nün148 bin 952 Avro Bütçeli Su Yönetimi Projesini Türkiye Ulusal Ajansı Kabul Etti
EKONOMİ Haberi
OMÜ’nün Su Yönetimi Projesi Kabul Edildi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat FakültesiTarımsal Yapılar ve Sulama Bölümününsunduğu 148 bin 952 Avro bütçeli proje önerisi,Dışişleri Bakanlığı - Avrupa Birliği Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edildi.

Proje ortaklarının OMÜ Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü, Ankara Üniversitesi, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü,  İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, University of Novi Sad, Spanish NationalResearchCouncil ve CzechUniversity of Life SciencesPrague olduğu öneride; OMÜ’den proje yürütücüsü Prof. Dr. Eyüp Selim Köksal, Prof. Dr. Yusuf Demir, Prof. Dr. Bilal Cemek, Prof. Dr. Vedat Ceyhan, Dr. Öğr. Üyesi Sakine Çetin Taner ve Arş. Gör. Emre Tunca görev aldı.

Dünyada ve Türkiye’de üzerinde yoğun Ar-Ge faaliyetlerinin yürütülen sulama suyu yönetiminde, uydu ve insansız hava araçları sistemlerinin kullanılmasının konu edildiği proje kapsamında, Türkiye ve Avrupa’dan mühendis ve bilim adamları, uydu ve insansız hava araçları sistemlerinden elde edilen görüntüler üzerinden çalışma yürütecekler.

Projede görev alan OMÜ ekibinin, uydu sistemleri ve insansız hava araçlarının su yönetiminde kullanılması üzerine tamamlanmış ve devam etmekte olan TUBİTAK ve OMÜ-BAP destekli araştırma projeleri mevcut. Bu projelerden elde edilen bilgi ve tecrübeler diğer proje ortaklarının bilgi ve tecrübeleri ile bir araya getirilerekelde edilecek sonuçlar, proje ortağı ülkelerde gerçekleştirilecek toplantı, seminer ve çalıştaylarla ilgili kişi, kurum ve kuruluşlarla paylaşılacak. Ayrıca çalışma kapsamında çiftçiler, mühendisler ve araştırmacıların kullanması için internet tabanlı bilgisayar ve cep telefonu uygulamalarının geliştirilmesi hedeflenmekte böylece bitkisel üretimde verimliliğin arttırılması, en önemli doğal kaynaklardan olan suyun en yoğun kullanıldığı tarım sektöründe daha randımanlı kullanılması ve tarımda dijital teknolojilerin doğru, etkili ve yaygın bir biçimde kullanılmasına önemlikatkılar sağlanması hedefleniyor.

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: OMÜ’nün, Su, Yönetimi, Projesi, Kabul, Edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı