Haber Detayı
23 Şubat 2021 - Salı 14:11 Bu haber 1292 kez okundu
 
OMÜ Öğretim Üyelerinden Boğaziçi Direnişine Destek
OMÜ EĞİTİM SEN ve SES üyesi öğretim üyeleri Boğaziçi direnişine destek verdi.
EĞİTİM Haberi
OMÜ Öğretim Üyelerinden Boğaziçi Direnişine Destek

EĞİTİM SEN ve  SES OMÜ Temsilcilikleri  yaptıkları ortak açıklamada, “Ülkemiz için Üzülüyoruz!” ifadelerini kullandı.

 

EĞİTİM SEN ve SES (Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası) üyesi akademisyenler yaptıkları ortak açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyeleri olarak Boğaziçi Üniversitesi’ne seçimsiz, liyakat ve bilimsel tutuma aykırı rektör atanmasına ve üniversite senatosunun önerisi alınmadan iki yeni fakülte kurulmasına karşı yapılan itirazlara katılıyoruz. Üniversitelerde akademik özgürlük ve özerkliği destekliyoruz.

 

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanması süreci, kurumların, onları var eden kendilerine has özelliklerini göz ardı ederek davranmanın, yasal olsa bile, ne denli hasar verici olduğunu göstermiştir. Üniversitelerimiz, onları atalete iten bu uygulama ile yıllardır karşı karşıya bırakılmıştır. Oysa akademik özgürlük ve idari özerklik evrensel üniversite anlayışının vazgeçilmez unsurlarındandır. Tüm akademik kurulların oluşumunda yapıldığı gibi, üniversite rektörlerinin de üniversite bileşenlerinin katılımı ile yapılacak seçimlerle belirlenmesini ve en yüksek oyu alan adayın atanmasını savunuyoruz.

 

Üniversitelerde anayasal haklarını kullanarak akademik özgürlük ve özerkliğe aykırı bir şekilde rektör atanmasına karşı çıktığı için gözaltına alınan ve tutuklanan öğrencilerin serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

 

Ülkemizi ileriye taşıyacak, yüceltecek bilimsel çalışmaların ancak demokratik, bilimsel ve özerk anlayışın egemen olduğu üniversitelerde yapılabileceği açıktır. Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyeleri olarak özgürlük ve bilim için yapılan çalışmaları destekliyor ve seçimsiz rektör atanmasına karşı demokratik yollardan itiraz etmenin anayasal bir hak olduğunu düşünüyoruz.”

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: OMÜ, Öğretim, Üyelerinden, Boğaziçi, Direnişine, Destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı