Haber Detayı
12 Temmuz 2016 - Salı 22:37 Bu haber 2976 kez okundu
 
OMÜ Rektör Adaylarını Seçti
Ondokuz Mayıs Üniversitesi rektör adaylarını belirledi.
EĞİTİM Haberi
OMÜ Rektör Adaylarını Seçti

12 Temmuz 2016 Salı günü Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen ve 09:00’da başlayıp 16.00’da sona eren Rektör Adaylarını Belirleme Seçiminde 1078 öğretim üyesinden 1012’si oy kullandı. Katılımın yüzde 94’ü bulduğu seçimde 6 rektör adayı belirlendi. 

OMÜ’nün Rektör Adaylarını Belirleme Seçimi ilk altı aday ve oyları şöyle oldu:

  1. Prof. Dr. Şaban Sarıkaya  163 (%16.5)
  2. Prof. Dr. Sait Bilgiç  161 (%16.3)
  3. Prof. Dr. Şenol Eren 134 (%13.5)
  4. Prof. Dr. Yılmaz Can 115 (%11.6)
  5. Prof. Dr. Bünyamin Şahin 93 (%9.4)
  6. Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu 85 (%8.6)

Seçime geçilmeden önce Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan kısa bir konuşma yaptı. Prof. Dr. Akan, “Yeni atanacak Rektörümüzün üniversitemizi daha iyiye ve daha üst düzeylere taşıyacağına inanıyorum. Yeni Rektör tüm akademik ve idari personelin de yardımıyla bu hedefe ulaşacak ve üniversitemizi ileriye götürecektir. Bugün üniversitemizin tüm kadrolu öğretim üyeleri oy kullanacaklar. Rektör adaylarını belirleme toplantısını yürütmek ve sonuçlandırmak üzere sandık kurulu size yardımcı olacaktır. İnşallah bu seçim sonunda güzel sonuçlar elde etmiş olacağız” dedi.

Sandık Kurulu

Seçim Sandık Kurulunda; Sandık Kurulu Başkanı Prof. Dr. Dursun Ali Akbulut, Doç. Dr. Ayfer Kamalı Polat, Yrd. Doç. Dr. Gökhan Demir yer aldı. Yine 1. sandıkta; Prof. Dr. Hüseyin Peker, Doç. Dr. Hakan Özcan, Yrd. Doç. Dr. Pelin Altınışık; 2. Sandıkta Doç. Dr. İlhan Aksoy, Prof. Dr. Ünal Zeybekoğlu, Yrd. Doç. Dr. Hakan Özer ve 3. sandıkta Prof. Dr. Mahmut Başoğlu, Doç. Dr. Murat Kurt, Yrd. Doç. Dr. Buğra Genç görev yaptı.

Seçim Takvimi

Yapılan Rektör Adaylarını Belirleme Seçiminde en çok oy alan 6 isim 15 Temmuz'a kadar Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı'na bildirilecek. Rektör adaylarını inceleme komisyonu ise 18-26 Temmuz tarihleri arasında çalışmasını sürdürecek. Yükseköğretim Genel Kurulu’nun toplantısı 27-28 Temmuz gerçekleştirilecek ve adaylar arasından 3 ismi 1 Ağustos'ta Cumhurbaşkanlığına sunacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 adaydan birini Üniversiteye 4 yıllığına rektör olarak atayacak.

Seçimde tüm adayların aldığı oy adeti ve oranlarına  www.omu.edu.tr adresinden ulaşılabilir…

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: OMÜ, Rektör, Adaylarını, Seçti, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı