Haber Detayı
13 Ağustos 2016 - Cumartesi 10:55 Bu haber 1999 kez okundu
 
OMÜ REKTÖRÜ BELLİ OLDU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörlüğü´ne Prof. Dr. Sait Bilgiç´i atadı.
- Haberi
OMÜ REKTÖRÜ BELLİ OLDU

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)  Rektörlüğü'ne, Anayasa'nın 130. ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13. maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulu'nun önerdiği adaylar arasından  Prof. Dr. Sait Bilgiç'i atadığı bildirildi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde 12 Temmuz günü yapılan rektörlük seçiminde  Prof. Dr. Sait Bilgiç 161 oy (%16.3) alarak 2. sırada yeralmıştı. Seçimlerden ilk sırada ise 163 oyla (%16,5) Prof. Dr. Şaban Sarıkaya çıkmıştı.

7 ÜNİVERSİTE REKTÖRÜ DAHA BELİRLENDİ
Bu arada  Cumhurbaşkan Erdoğan, 7 üniversitenin daha rektörünü atadı. 

İşte o isimler:
-Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Tümay
-Atatürk Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ömer Çomaklı
-Dicle Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Talip Gül’ü
-Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Adnan Kasman
-Ege Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mustafa Cüneyt Hoşcoşkun
-Fırat Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ
-İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Mehmet Karadağ


OMÜ REKTÖRÜ PROF. DR. SAİT BİLGİÇ KİMDİR:
Sait Bilgiç 1959 Besni/Adıyaman doğumludur. İlk, orta ve lise tahsilini doğum yeri olan Besni ilçesinde tamamlamıştır. 1981 yılında Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden mezun olmuştur. Doktorasını da aynı üniversitede tamamladıktan sonra 1987 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesine geçmiştir. Aynı üniversitede 1987 yılında yardımcı doçent, 1989 yılında doçent ve 1997 yılında profesör olarak çalışmaya başlamış olup halen aynı üniversitenin tıp fakültesi anatomi anabilim dalında çalışmaktadır. Anatomi Anabilim Dalı Başkanlığı, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü, Senato üyeliği, Üniversite Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır. Ondokuz Mayıs Üniversitesi rektör yardımcılığı görevinde de bulunan Bilgiç, 2009 yılının Mart ayında Üniversitelerarası Kurul kontenjanından YÖK üyeliğine seçilmiş ve 2013'te görev süresi doluncaya dek bu görevde kalmıştır. Yükseköğretim Kurulu Döner sermaye Komisyonu koordinatörlüğü, Diş hekimliği Komisyonu başkanlığı ve ÖSYM yönetim Kurulu üyelikleri yapmıştır. 23'ü uluslararası olmak üzere 60'ın üzerinde makalesi, bir kitabı bulunmaktadır. İki kitapda da çeviri kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. Bilgiç, evli ve üç çocuk babasıdır.

SAMSUN HABER HATTI

Kaynak: Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: OMÜ, REKTÖRÜ, BELLİ, OLDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı