Haber Detayı
16 Eylül 2019 - Pazartesi 16:48 Bu haber 1592 kez okundu
 
OMÜ Tıp Fakültesi’nin Yeni Öğrencileri Beyaz Önlük Giydi
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesinin 2019-2020 eğitim-öğretim yılı açılış ve önlük giyme töreni Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşti.
EĞİTİM Haberi
OMÜ Tıp Fakültesi’nin Yeni Öğrencileri Beyaz Önlük Giydi

Öğrenciler ve ailelerinin yoğun katılım gösterdiği törende, Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Moleküler Biyoloji Genetik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Halil Kavaklı da “Biyolojik Saat” konulu 2019-2020 eğitim-öğretim döneminin açılış dersini verdi.

Törene; OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Amasya Üniversitesi Rektörü Süleyman Elmacı, OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Dağdemir, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ünsal Özgen, OMÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcıları, akademisyenler, OMÜ ve Amasya Üniversitesinin birinci Sınıf öğrencileri ile aileleri katıldı.

“1978’den beri toplam 6 bin 227 mezun verdik”

Açılış konuşmalarıyla başlayan törende söz alan OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Dağdemir, Fakülte hakkında bilgi vererek şunları söyledi: “1978 yılından beri eğitim veren Fakültemiz geçen yıl 41. dönem mezunlarını, halkımıza hizmet sunmak üzere Türkiye’nin çeşitli bölgelerine uğurladı. Bugüne kadar 6 bin 122’i Türkçe, 105’i İngilizce programdan olmak üzere toplam 6 bin 227 mezun veren Fakültemizde, 2003 yılından itibaren de öğrenme merkezli eğitim verilmeye başlandı. Yani ezberden ziyade sorgulamaya ve iletişime dayanan, klinik çalışmalarında ise disiplin yerine semptom temelli eğitim modeli izlemekteyiz. “

OMÜ Tıp Fakültesinin Türkçe programının 2024 yılına kadar akreditesinin gerçekleştiğini kaydeden Dekan Ayhan Dağdemir, İngilizce programının da akredite çalışmalarının devam ettiğini ve değerlendirme sürecinde olduğunu belirtti.

“Fakültemize bu yıl 290 öğrenci yerleşti”

2017 yılından beri Amasya Üniversitesi Tıp Fakültesinin 1’inci, 2’inci ve 3’üncü sınıflarının Üniversitemizde eğitim gördüğünü hatırlatan Dekan Dağdemir “Merkezi yerleştirme sonucu, taban puanımızın biraz daha yükseldiğini görüyoruz. Bu yıl Amasya Üniversitesi öğrencileri ve Yabancı Öğrenci Sınavı (YÖS) ile kayıt yaptıran 22 öğrenci dâhil olmak üzere Fakültemize 290 öğrenci yerleşti. Fakültemizin toplam öğrenci sayısının yüzde 19’unu ise yabancı uyruklu öğrenciler oluşturuyor. Toplam öğrenci sayımız ise 2 bin 215 olup akademisyen başına düşen öğrenci sayısı 7,4’tür.” dedi.

 

“Amasya Üniversitesi öğrencileri için OMÜ gibi köklü bir üniversitede eğitim görmek avantaj”          

OMÜ ve Amasya Üniversitesi Tıp Fakültesi 1’inci sınıf öğrencilerini tebrik eden Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı da“ Özellikle Amasya Üniversitesi öğrencilerine, OMÜ gibi köklü bir üniversitede, iyi bir Fakültede ve iyi bir akademik kadroyla eğitim görmenin kendileri için büyük bir avantaj olduğunu söylemek istiyorum. Bu fırsatı sağlayan başta Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç olmak üzere OMÜ’nün yönetim kadrosuna saygılarımı sunuyor, teşekkür ediyorum. Geçen yıla göre Amasya Üniversitesi Tıp Fakültesinin daha yüksek puanla öğrenci alması da önemli bir gelişme oldu. Bu duygularla velilerimize ve öğrencilerimize hoş geldiniz diyor, mezuniyet törenlerinde de bir arada olmayı temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Beyaz önlük öğrencilerimizin hem mesleki yeterliliklerini hem de insani meziyetlerini temsil edecek”

Bu yıl 290 öğrencinin törenle beyaz önlüklerini giyeceğini kaydeden Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ise “Bugün yeni gelen Tıp Fakültesi öğrencilerimize tertemiz beyaz önlüklerini giydireceğiz. Beyaz önlüğün bir anlamı var. Bu önlük, öğrencilerimiz gelecekte insanlığa hizmet yolunda mesleğini icra ederken hem mesleki yeterliliklerini hem de insani meziyetlerini temsil edecek. Önlük; kanla, tozla kirlense bile önemli olan davranışlarla kirlenmemesi. Bizim beklentimiz doktorluk gibi kutlu bir mesleğin mensupları olarak ülkemize ve tüm insanlığa hizmet ederken buna dikkat etmeleri. Çağımız çok hızlı değişirken birtakım değerlerimiz ihmal edilebiliyor. Meşru olmayan yollarla güç elde etmeyi tercih eden bir toplumun sağlıklı kalabilmesi mümkün değil. Bu nedenle dünyaya hükmetmeye çalışan ülkeler tüm güçlere sahip olsalar da bu değerleri ihmal ettiklerinden, kendi insanı dahi mutlu etmekten uzak kalmaktalar. Sizden ricam değerlerimizi ihmal etmeden hayatınıza devam etmenizdir.” dedi.

 

 

  “Biyolojik Saat” konulu 2019-2020 eğitim-öğretim döneminin açılış dersini veren Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Moleküler Biyoloji Genetik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Halil  Kavakçı’ya Üniversiteyi ve Samsun’u temsilen fidan sertifikasıyla Bandırma Vapurunun maketi takdim edildi.

OMÜ ve Amasya Üniversitesi Tıp Fakültesi 1’nci sınıf öğrencilerine beyaz önlüklerinin giydirilmesiyle tören sona erdi.

 

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: OMÜ, Tıp, Fakültesi’nin, Yeni, Öğrencileri, Beyaz, Önlük, Giydi,
Yorumlar
Haber Yazılımı