Haber Detayı
05 Temmuz 2019 - Cuma 16:41 Bu haber 701 kez okundu
 
OMÜ'ye Raylı Sistem Seferleri Başladı
Ondokuz Mayıs Üniversitesi-Tekkeköy arasındaki 29 kilometrelik hafif raylı sistem hattı bugün (5 Temmuz Cuma) itibariyle saat 06.15'te seferlere başladı.
- Haberi
OMÜ'ye Raylı Sistem Seferleri Başladı

Bir süredir test sürüşleri devam eden hafif raylı sistemin OMÜ Kurupelit Kampüsü bölümünde yolcu taşımaya başlayan tramvay hattına 7 durak daha eklenmiş oldu.  Böylece tramvayın 3'üncü etabı ile birlikte raylı sistemin toplam hat uzunluğu 35 kilometreye, durak sayısı ise 43’e ulaştı.

 

Her fakültenin önünden tramvay geçiyor

 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi raylı sistem hattı  6 kilometre uzunluğunda ve 7 duraktan oluşuyor. OMÜ hattı içerisindeki istasyonlar Lojmanlar, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Bilimleri, Yaşam Merkezi, Eğitim Fakültesi ve Yurtlar olarak adlandırıldı.

 


İlk seferleri yardımcıları ve teknik personeliyle birlikte OMÜ durağında takip eden SAMULAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, OMÜ 3'üncü Etabı'nın tamamlanarak faaliyete geçmesiyle 35 kilometrelik raylı sistem hattı ağına ulaştıklarını belirterek, "Kampüs içerisindeki Lojmanlar, 
Tıp Fakültesi, 
Diş Hekimliği Fakültesi, 
Sağlık Bilimleri, 
Yaşam Merkezi, 
Eğitim Fakültesi ve 
Yurtlar olarak adlandırdığımız yenileriyle birlikte istasyon sayımız da 43'e yükseldi. Karadeniz'in en büyük sağlık, eğitim ve bilim kampüsüne ulaşım artık tramvaylarımızla çok daha kolay olacak. Onbinlerce öğrencimiz, binlerce akademik personel, hasta ve hasta yakını fakültelere, sağlık ve bilim merkezlerine konforlu, rahat, kaliteli ulaşım imkanına kavuşacak. Üniversitemize, Samsun'umuza, tüm halkımıza hayırlı olsun" dedi.

 

Rektör Bilgiç’ten emeği geçenlere teşekkür

 

Kampüs içinde çalışmaya başlayan Raylı Sistem hattı ile ilgili olarak sosyal medyadan açıklamada bulunan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, “Öğrencilerimiz, çalışanlarımız ve Samsun halkı artık tek araçla daha konforlu bir şekilde kampüsümüze ulaşabilme imkânına kavuşmuştur. Bu önemli hizmetin gerçekleşmesinde emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanlarımızdan başta sayın Yusuf Ziya Yılmaz olmak üzere Sayın Zihni Şahin ve Sayın Mustafa Demir’e, projelendirilmesinde ve yapımında emeği geçen herkese, projenin yapımı sürecinde gösterdikleri sabır ve özen için OMÜ ailesinin çok değerli mensuplarına teşekkür eder, hafif raylı sistemin Üniversitemiz ve Samsunumuza hayırlı olmasını dilerim.” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: OMÜ'ye, Raylı, Sistem, Seferleri, Başladı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı