Haber Detayı
30 Kasım 2017 - Perşembe 11:35 Bu haber 2380 kez okundu
 
Ordu’da fındık atıklarından Yeşil Gübre
Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz’de 700 bin hektarlık alanda üretimi yapılan fındığın atığı olan zurufların organik gübre olarak değerlendirilebilmesi amacıyla ilk adımı attı.
YAŞAM Haberi
Ordu’da fındık atıklarından Yeşil Gübre

Belediye, Altınordu ilçesine bağlı Karapınar Mahallesi’ndeki Katı Atık Ayrıştırma Tesisi’nin bir bölümünü, başta fındık olmak üzere bitkisel atıklardan kompost elde edilmesi işlemine ayırdı.

 

Belediye Başkanı Enver Yılmaz, tesislerde fındık bahçelerinin temizlenmesi sırasında ortaya çıkan ışkınlar ve fındığın patosa vurulması ile elde edilen zuruflar başta olmak üzere tüm bitkisel atıkları değerlendirecek bir projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. Yılmaz, “Proje ile atıkların çevre kirliliği yaratmasının önüne geçerken, kompost yapımı ile ekonomiye katkı sağlayıp, bunların satışından da gelir elde edeceğiz” dedi.

 

Katı Atık Ayrıştırma Tesisi’ndeki üretimin sorumlusu Atık Yönetimi ve Tesisleri Şube Müdürlüğü uzmanı Biyolog Fatih Karahasan,  Ordu genelinden toplanan atıkların, tesislerdeki kırma ünitesinde parçalanıp, gereken maddelerle de karıştırarak, belirli zaman diliminde depolayıp hazırladıktan sonra üreticilere vereceklerini söyledi.

 

Karahasan, tesiste halen 75 ton yeşil atık bulunduğunu ve bunların  belirli aşamalarda, belirli katkı maddeleri ile  karıştırılarak kompost haline dönüştürme işlemine başlandığını da sözlerine ekledi.

-Bitkisel Kompost (Yeşil Gübre)

 

Organik atıkların, havalı şartlarda mikrobiyal parçalanmaya (kompost oluşmasına) tabii tutularak bitki besin elementleri ihtiva eden, organik madde bakımından zengin, sağlık yönünden zararsız olan humus görünümündeki kompost tarım alanlarında gübre olarak kullanılıp, atıklar doğadaki madde döngüsüne katılıyor. Bitkisel kompost katı atık tesislerinin yanısıra üreticiler tarafından kendi bahçelerin de de kolayca hazırlanabiliyor.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Ordu’da, fındık, atıklarından, Yeşil, Gübre, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı