Haber Detayı
02 Kasım 2018 - Cuma 00:53 Bu haber 634 kez okundu
 
Ordu Valisi Seddar Yavuz'dan Ordu'yu ve Turizmini anlattı
Ordu Valisi Seddar Yavuz Ordu'nun Doğu Karadeniz'in giriş kapısı olduğunu söyledi. Yavuz, Ordu'nun cazibe merkezi konumuna gelmeye başladığını belirtti.
TURİZM Haberi
Ordu Valisi Seddar Yavuz'dan Ordu'yu ve  Turizmini anlattı

 

 

Doğu Karadeniz'in giriş kapısı olan Ordu, deniz,kum,güneş gibi geleneksel turizm anlayışının çok ötesinde, eşsiz doğası, zengin tabiat ve kültür varlıkları ve yüzlerce çeşit mutfak kültürüyle farklı deneyimlerin yaşanabileceği alternatif turizm destinasyonlarının bir arada bulunduğu bir cazibe merkezi konumuna gelmeye başlamıştır.  

100 km.lik kıyı şeridi bulunan Ordu İli'nin 60 km.lik kıyı bölümü kumsallardan oluşmaktadır. Bu özelliği ile diğer Karadeniz illerinden farklı bir yapıya sahiptir.

Yeşil ile mavinin kucaklaştığı Boztepe'ye Teleferik ile çıkarken muhteşem manzara ile karşılaşırsınız. Ordu’nun değişik ilçelerinin adları verilen tamamı cam kabinlerdeki dokuz dakikalık seyahatte, hem kara hem de deniz güzellikleri ayaklarınızın altında akıp giden bir manzara gösterisine dönüşüverir.

Tarihi Çivisiz (Laleli) Camii, Kadılar Yokuşu ve Eski Ordu Evleri gibi sivil mimari örnekleri, bu topraklarda yaşayan insanların ruh inceliğinin bir göstergesi hükmündedir.

Turizm Merkezi olarak tescil edilen, buz gibi berrak sulara, bulutların altına serilmiş bol oksijenli çam ormanlarına sahip yaylaları, özellikle son yıllarda ısınan havalardan ve şehir hayatının yorucu, yoğun temposundan uzaklaşmak isteyenlere , huzur vermektedir.

Türkülere nakşedilen dereleriyle ünlü Ordu’nun, arazi yapısının çeşitliliği sayesinde doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, olta balıkçılığı, kuş gözlemciliği, foto safari ve yamaç paraşütü, son yıllarda artan turizm potansiyelini olumlu yönde etkilemiş; Fatsa Kabakdağı ve Altınordu Kayabaşı mahallerinde uygulamaya konulan ekoturizm çalışmaları, misafirperver yöre halkının refah seviyesini yükseltecek farklı çalışmaların kapısını aralamıştır.

İlimiz, doğal güzellikleriyle birçok sanatçıya ilham kaynağı olmuş; görsel, işitsel ve ritmik sanatlarda birbirinden değerli sanatçılar yetiştirilmiştir.100 yıllık tiyatro geleneği ile 1908 yılında ilk tiyatro gösterisinin olduğu, 1913 yılında kentteki ilk gazetenin yayınladığı ve 1929 yılında yine Türkiye’nin ilk köy gazetesinin çıkarıldığı bir kültür ve sanat şehridir. Ordu İlinin sosyal ve kültürel yapısı, turizmin gelişmesi için de oldukça uygundur.

İlimizde düzenlenen “Turizm Geliştirme Çalıştayları” ile eksiklikler ve alternatif turizm çeşitlerini belirleyerek, turizmin gelişmesi için gerekli olan kolay ulaşım, kaliteli konaklama tesisi, kaliteli hizmet sunumu, etkili tanıtım, turizm cazibe merkezlerinin oluşturulması gibi bir takım çalışmaları hızla projelendirerek uygulamaya koyduk. Çalışmalarımıza ilk olarak yatak kapasitesini arttırmak ve kaliteli konaklama tesislerinin açılması için mülkiyeti kamuya ait olan arsaların Kültür ve Turizm Bakanlığınca 540 yatak kapasiteli arsa tahsis işlemleri tamamlanarak turizm işletmecilerinin istifadesine sunuldu. Yine bu kapsamda TÜRSAB yönetici ve üyelerini ilimize davet ederek hem ilimizin tanıtımını yaptık hem de Ordu’ya turizm yatırımı yapmalarını istedik. Bu temaslar sonucunda Ordu’lu işadamlarımız ve il dışındaki özellikle marka otellerle konaklama kapasitemizde 50 artış gerçekleşti.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ile Türk Hava Yolları (THY) işbirliğinde 3-5 Mayıs 2018 tarihleri arasında Orta Doğu ile Kuzey Afrika ülkelerinin turizm potansiyelini Türkiye ve Karadeniz pazarına çekmek, kültürel işbirliği başta olmak üzere ikili ilişkileri geliştirmek amacıyla "2. Orta Doğu ve Kuzey Afrika Ülkeleri (MENA) Karadeniz Turizm ve Yatırım Zirvesi"nin çalıştayı gerçekleşti.

Ordu’nun en önemli turistik mekanları olan Boztepe, Kurul Kalesi, Yoroz Kent Ormanı, Çambaşı Yaylası, Aybastı Perşembe Yaylası, Gölköy-Ulugöl,  Ünye Kalesi, Asarkaya Kent Ormanı, Yason Burnu, Bolaman Haznedaroğlu Konağı,önemli destinasyon alanlarımızın bazılarıdır.  

Yeni cazibe merkezleri oluşturmak amacıyla başlanan Çambaşı Kayak Merkezi tamamlanarak ilimiz turizmine kazandırıldı. Türkiye’de ilk, dünyada 3. deniz üzerine yapılan Ordu- Giresun Havaalanı 2015 yılı Mart ayında hizmete açılarak, turizmin en önemli unsurlarından olan hızlı ve kolay ulaşım noktasında önemli katkı sağlandı.

“2017 yılının ilk 8 ayında Ordu’da konaklayan yerli turist sayısı 429.010 iken, 2018 yılının ilk 8 ayında bu rakam 23’lük artışla 527.241 oldu. Aynı şekilde, 56.727 olan yabancı turist sayısı, 38’lik bir artışla 78.401 oldu. Toplamda ise, geçen yılın aynı dönemine oranla 25’lik bir artışla 2018 yılının ilk 8 ayında Ordu’da 605.642 yerli ve yabancı turist konaklama yaptı”.

 

          Deniz turizmi alanında Ünye Kırkevler Plajı, Fatsa Çamlık Plajı,  Fatsa Bolaman Belediye Plajı,  Altınordu Kumbaşı Kumsalı Plajı, Altınordu Cumhuriyet Mahallesi Plajları mavi bayraklı plajlarımızdır.

Ayrıca nitelikli eser üretimini teşvik etmek, kültür mirasımızın gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak ve Türk sinemasının yerini ve rolünü uluslararası boyutta güçlendirmek amacıyla “Sinema Günleri’ etkinliği, 2015-2016-2017 yıllarında 19 ilçeye bağlı 38 mahallede açık hava sineması kurularak, ilköğretim öğrencileri ve yöre halkına yönelik olarak gerçekleştirilmişti. Bu yıl da, yine Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ve Ordu Valiliğinin desteği ile 02-28 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Doğu Karadeniz'in ilk bilimsel arkeolojik kazı alanı 2 bin 300 yıllık Ordu Kurul Kalesi'nde 2017 yılı kazılarında; 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen Kibele heykeli bulundu. 2018 yılı Kurul Kalesi kazılarında  2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen üç farklı figürden oluşan heykeller bulundu. "Bu yeni buluntu grubumuz yeni bir tanrıyı, Kibele'nin partneri olan Anadolu kökenli bir tanrıyı karşımıza çıkartıyor. Bu da Dionysos. Yeni bulduğumuz bu buluntular, pişmiş topraktan yapılmış bir tane çocuk Dionysos ve onu yetiştiren tanrı Pan figürü, yine Dionysos kültü ve tanrı Pan'la ilişkili olan keçi biçimli hayvan şeklindeki kaplar ortaya çıkarıldı.

          Doğa harikası yaylaları, modernleşen altyapısı, ahşap mimari örnekleri, misafirperver halkı, özgün yemek kültürü ve harika sahili ile Karadeniz'in çağdaş kenti ORDU'ya bekleriz.

 

 

Kaynak: Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Ordu, Valisi, Seddar, Yavuz'dan, Ordu'yu, ve, , Turizmini, anlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı