Haber Detayı
02 Temmuz 2016 - Cumartesi 13:51 Bu haber 1624 kez okundu
 
Paketten Esnafa Teşvik Bekliyoruz
ANKARA- Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklayacağı müjde paketinden esnafın beklentisinin büyük olduğunu belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârların Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Paketten esnafa önemli teşvikler çıkmasını bekliyoruz” dedi.
EKONOMİ Haberi
Paketten Esnafa Teşvik Bekliyoruz

“KAMUYA BORÇLAR BİRİKTİ”

Esnafın sorunlarını ve çözümlerini kısa, orta ve uzun vadeli olarak sınıflandıran Palandöken, “Kısa vadede en büyük sorun, ödenemeyen vergi ve SGK primleri ile kamuya olan diğer borçlardır. Bunun yanında bankalara olan borçlar nedeniyle bir sicil düzeltmesine de büyük bir ihtiyaç duyulmaktadır” diye konuştu.

            “ESNAF TARİFESİ UYGULANMALI”

Orta vadeli sorunların çözümü için esnafın giderlerini azaltacak tedbirlerin alınmasının gerektiğini vurgulayan Palandöken, “Elektrikten suya, akaryakıttan vergilere kadar esnafa özel tarifeler hazırlanması gerekir. Esnaf ve sanatkâr ticari hayatın fidanlarıdır. Bu tür stratejik uygulamalarla fidanları sularsak, bunlar kurumaz,  tersine hızla büyür ve meyve verir” şeklinde konuştu.

            “REKABET GÜCÜNÜ ARTIRACAK ÖNLEMLER”

Uzun vadede ise esnafın rekabet gücünü artıracak önlemleri alınması gerektiği üzerinde duran Palandöken, “Esnaf için uzun dönemi kapsayan bir master plan hazırlanmalı. Geleneksel esnaf ve sanatkârı, yeni nesil esnafa dönüştürecek teknoloji teşvikleri ve danışmanlık hizmetleri verilmeli” dedi. 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Paketten, Esnafa, Teşvik, Bekliyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı