Haber Detayı
23 Kasım 2017 - Perşembe 11:44 Bu haber 8942 kez okundu
 
PDR'cilerden Dini danışmanlık veya manevi danışmanlık ve Rehberlik uyarısı !
Türk PDR-DER Samsun Şube Başkanı Oğuz Özat Dini danışmanlık veya manevi danışmanlık ve Rehberlik konusunun İlahiyat fakültelerinde yüksek lisans olarak başlatılmasını değerlendirdi.
EĞİTİM Haberi
PDR'cilerden Dini danışmanlık veya manevi danışmanlık ve Rehberlik uyarısı !

Halkımızın dini konularda danışmanlık ihtiyacını karşılayacak bir proje olarak Dini danışmanlık veya manevi danışmanlık ve Rehberlik konusunun  İlahiyat fakültelerinde yüksek lisans olarak başlatıldığını,  Diyanet İşleri başkanlığı kurumunda  ve protokoller ile hastaneler ve yurt kur gibi bazı kurumlarda uygulamaya geçirildiğini ifade eden Özat, Ruh sağlığı ve Psikolojik yardım sürecinin bilimsel, profesyonel, ileri düzey klinik bir hizmet olduğunu söyledi.

öZAT, "Buraya kadar bakıldığında halkımızın İnandığı dini doğru öğrenmesi, hurafeler, ard ve kötü niyetli din kullanılarak oluşturulan grup ve cemaatlerin yanlış bilgilendirmesi, putperestliğe benzeyen fiziki ortam, gün hafta gibi nesnelere tapınmayı islam sanan bir çok kesimin İslamı doğru öğrenmesini sağlayacak olumlu bir proje olarak görülmekteydi.

Özellikle meslektaşlarımızın ve bizim karşımıza çok çıkan vakalarda, son dönemlerde dinini öğrenmek isteyen ve yanlış grupların anlattıkları  hurafelere dayalı, mistik, doğa üstü hikayelerle ve  telkinler nedeniyle paranoid  düşünceler, ileri düzey korku ve kaygılarla dayalı düşünceler oluşmuş ruh sağlığı bozulmuş bireyleri psikiyatriye çok sık sevk ettiğimiz göz önüne alındığında İslamın bireye doğru anlatılması son derece önemlidir. " dedi.

DEVLET ELİYLE EĞİTİM ALMAMIŞ KİŞİLER HALKIN RUH SAĞLIĞINI İSTİSMAR EDİYOR

Bu projeyi uygulayacak personel ve yönetenlerin uygulama safhasında Psikolojik konular ile ilgili söylev ve duyurularını sosyal medyada ve basında görmeye başladıklarını belirten Özat, " Ruh sağlığı ve Psikolojik yardım süreci bilimsel, profesyonel, ileri düzey klinik bir hizmettir. Yanlış teşhis, tedavi ve destek sonuçlarının bireyde yıkıcı olumsuz sonuçları olabildiği gibi, bunun topluma yansıması da son derece olumsuz olacaktır.

Manevi danışmanlık hizmeti halkımızın ve gençliğimizin inandığı dini doğru anlaması, yaşaması ve öğrenmesi için ortaya başlatılmış bir proje iken, özellikle personelin gençliğe ve ulaştığı kitleye psikolojik destek verme çabası hem yasal, hem de halkın ruh sağlığının istismarıdır. Halkın ruh sağlığı devlet kurumu eliyle eğitimini almamış yetkin ve yeterli olmayan kişiler eliyle istismar edilmesi kabul edilecek bir durum değildir.

Projeyi başlatan Diyanet İşleri Başkanlığı ve uygulamanın hayata geçirildiği kurumların bu konuda hassas ve dikkatli olması kamu ve halkımızın sağlığı için önem arz etmektedir." diye konuştu.

Oğuz Özat
Türk pdr-der Samsun Şube Başkanı
362) 999 1090

Mobil Telefon
(533) 151 7470

Adres
Çiftlik Mah. Lise Cad. No:32 B Blok
Kat:3 Daire:3, 55060 Samsun

#samsunpdr
www.samsunpdr.org

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör:
Etiketler: PDR'cilerden, Dini, danışmanlık, veya, manevi, danışmanlık, ve, Rehberlik, uyarısı, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı