Haber Detayı
17 Ekim 2016 - Pazartesi 11:24 Bu haber 1820 kez okundu
 
Pir Sultan Abdal Kültür Derneğinde Aşure Günü
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Samsun Şubesi tarafından "Aşure Günü" programı düzenlendi.
- Haberi
Pir Sultan Abdal Kültür Derneğinde Aşure Günü

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Samsun Şubesi tarafından düzenlenen "Aşure Günü" programına AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz, İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz, CHP İlkadım İlçe Başkanı Fatih Türkel de katıldı. 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Samsun Şubesi tarafından düzenlenen aşure günü programında konuşan Milletvekili Köktaş, " İdrak ettiğimiz Muharrem ayınınr tebrik ediyorum. Muharrem ayının 10. gününde kutlanan Aşure Günü sadece acılardan kurtuluş günü değil aynı zamanda insanlık tarihinde de çok önemli hadiselerin yıl dönümüdür. 
Aşure Günü, şükür ve bereket günü olarakta kutlanır. Dünya tarihinde bir çok sevindirici olayın gerçekleştiği gün olarak bilinsede İslam dünyası o gün Hz. Muhammed (S.A.V)"in sevgili torunu Hz. Hüseyin ve yanındaki sahibelerin Emevilerin halifesi Yezid_i tarafından Küfe'de şehit edildiği gün olan Kerbala olarakta bilinmektedir. Kerbela tüm Müslümanların ortak acısı olsa da asla bir ayrılığın, ikiliğin, intikamın miladı olarak görülmemelidir.
"dedi.
 
İNANÇLARIMIZ AYRIŞTIRICI DEĞİL, BİRLEŞTİRİCİ OLMALI 

1336 yıl önce yaşanan bu katliamın, Müslümanlar için sadece tarihi bir olaydan, bir başına acıdan ve yastan ibaret olmadığını belirten Köktaş, "  Kerbela, kıyamete kadar devam edecek hak-batıl mücadelesinde, Hakk'ın yanında nasıl durulması gerektiğini gösteren büyük bir nasihat, büyük bir ibrettir. Bugün ehl-i beyti anmanın ötesinde orada verilen mücadeleyi ve o mücadelenin anlamını da bir kere daha kavramalıyız. İnancı, mezhebi, meşrebi ve menşei ne olursa olsun aşure, kadim medeniyetimizde hep birliğimizi ve dirliğimizi temsil etmiştir. Bu sofralar hem anma, hatırlama hem de paylaşma sofralarıdır.
Dünya görüşlerimiz inançlarımız medeniyetlerimiz yaşantılarımız bizi ayrıştırıcı değil bizi birleştirici olmalıdır. Alevi kardeşlerimizin yıllardır beklentilerine tam anlamıyla verilemeyen cevabında inşallah ilerleyen zaman içinde verilmesini temenni ediyorum. 
Bu vesileyle yeni hicrî yılın hayırlara vesile olmasını diliyor, bu mübarek ay ve günde bütün hemşehrilerimize en kalbi sevgi, saygı ve hürmetlerimi sunuyorum."

Milletvekili Köktaş'ın konuşmasının ardından Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Samsun Şubesi Başkanı Cem Sultan Ermiş, dernek çalışmaları ve yapımı devam eden hizmet binası hakkında bilgiler verdi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Pir, Sultan, Abdal, Kültür, Derneğinde, Aşure, Günü,
Yorumlar
Haber Yazılımı