Haber Detayı
24 Kasım 2021 - Çarşamba 15:15 Bu haber 664 kez okundu
 
Prof. Dr. Tellioğlu Ttk’da Bilim Kurulu Üyesi Oldu
OMÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu, TTK Bilim Kurulu Üyeliğine yeniden seçildi.
EĞİTİM Haberi
Prof. Dr. Tellioğlu Ttk’da Bilim Kurulu Üyesi Oldu

Prof. Dr. Tellioğlu yaptığı bilimsel etkinlikler ve yayınlarıyla ülkemizde tarih disiplininde en önemli ve en stratejik kurum hüviyetine sahip TTK’nın Bilim Kurulu Üyeliğineyeniden seçilmesi takdir topladı.

Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu Kimdir?

Genel Türk tarihi uzmanı Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu, bu alanda yazdığı "Osmanlı Hâkimiyetine kadar Doğu Karadeniz’de Türkler", "11. – 13. Yüzyıllarda Türk – Gürcü İlişkileri", "Trabzon Rum Devleti", "İlk Çağ’dan Osmanlılara Samsun", "Tarih Boyunca Karadeniz", "Türk – Ermeni İlişkileri ve 1915 Olayları", “Fethedilenlerin Gözüyle Anadolu’nun Fethi” kitaplarıyla akademik yetkinliğini gözler önüne sermiştir.

2016 yılından itibaren TTK’nın desteği ile Türkiye ve Gürcistan tarihçilerini bir araya getiren "Türk – Gürcü İlişkileri" başlıklı çalıştay ve sempozyumların da düzenleyicisi olan Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu’nun Karadeniz ve Kafkasya tarihi hakkındaki çalışmaları ise devam ediyor.

Prof. Dr. Tellioğlu, en son Türkiye Yazarlar Birliği Ödülleri içerisinde İnceleme dalında "Fethedilenlerin Gözüyle Anadolu’nun Fethi" eseriyle Yılın Yazarı olarak seçilmişti.

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Prof., Dr., Tellioğlu, Ttk’da, Bilim, Kurulu, Üyesi, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı