Haber Detayı
16 Şubat 2020 - Pazar 22:08 Bu haber 1695 kez okundu
 
Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Cihangir İslam Samsun'da Konuştu
Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Cihangir İSLAM, Saadet Partisi Atakum İlçe Başkanlığı 4. Olağan Kongresi'ne katıldı.
SİYASET Haberi
Saadet Partisi  İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Cihangir İslam Samsun'da Konuştu

İslam kongrede yaptığı konuşmada, KHK'lıların durumlarının başlıbaşına bir yara olduğunu, Türkiye'nin adil bir hukuk düzenine ihtiyacı bulunduğunu söyledi.

 

KHK uygulamasının baştan sona bir hukuksuzluk olduğunu belirten Prof. Dr. Cihangir islam, "Binlerce insanı listeler halinde hükümetin önüne koyup, yargının yapacağı şeyi bakanlar kuruluna yaptırdılar. KHK'lılar hukuk ve yargı kararları ile değil, siyasi kararlarla işlerini kaybettiler. Bu nedenle de siyasi kararla geri dönmeleri gerekir.


KHK ile sadece FETÖ cemaati üyelerini değil, muhalif olan kim varsa listelere ekleyip işinden ettiler. Bugün Türkiye'de yargıya ve mahkemelere olan güven bitti.Yaşanan tüm tartışma ve kavgaların arkasında hukuksuzluk yatıyor. Meşru talepleri hayata geçirmezseniz düzen kuramazsınız. Bütün insanların kanun karşısında eşit olduğunu, adil yargılanma hakkı bulunduğunu herkes kabul etmek zorunda. Yerel seçimlerde istanbul halkı haksızlığı sineye çekmedi." dedi.

 

15 TEMMUZUN BAŞLANGICI NE ZAMAN OLURSA OLSUN, SUÇLULAR BULUNMALI, YARGI ÖNÜNE ÇIKARILMALI

 

Türkiye'yi 15 Temmuz'a götüren nedenlerin en önemlileri arasında, iktidar ve yanında tuttuğu, yetkilerle donattığı cemaat olduğunu ifade eden Cihangir İslam," Bu kargaşanın bir daha yaşanmaması için adil bir hukuk düzeni kurulmalı, Anayasa ve yasalar hepimizin üstünde olmalıdır. Bunlar devleti bağ bahçe yönetir gibi yönettiler. Bu kargaşa ve kavga sonunda 15 Temmuz yaşandı.  17-25 aralık ve 7 Şubat olayları yetki aşımı ve darbe kalkışmasıdır.

 

Yolsuzluğu saklamak da yanlıştır. 15 Temmuz'da milada ihtiyaç yok. İhtiyaç vakanın tanımınadır. Vakanın tanımı üzerinden failler tespit edilmeli, başlangıç ne zaman olursa olsun gerçek suçlular bulunmalı ve yargı önüne çıkarılmalıdır. Bu yapılmazsa kabile hukuku olur. KHKlı binlerce kişi itirazının sonucunu alamadığı için dava açamıyor.Husumet, nefret, düşmanlık üzerinden insanların hayatı ile oynayamazsınız. 30 KHK'lı işlerine iade edilmeliş, zararları tazmin edilmeldir. " diye konuştu.

 


 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Saadet, Partisi, , İstanbul, Milletvekili, Prof., Dr., Cihangir, İslam, Samsun'da, Konuştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı