Haber Detayı
21 Mart 2020 - Cumartesi 16:14 Bu haber 1217 kez okundu
 
Saadet Partisi: Kapanan İşletmelerin ve İşsiz Kalanların Zararları Nasıl Telafi Edilecek ?
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, Coronavirüsün dünyanın ekonomik düzenini alt üst ettiğini, birçok ülkenin ve Türkiye'nin ekonomik darboğaz yaşayacağının şimdiden belli olduğunu söyledi.
SİYASET Haberi
Saadet Partisi: Kapanan İşletmelerin ve İşsiz Kalanların Zararları  Nasıl Telafi Edilecek ?


Virüsten  korunmak için açıklanan önlemler uymanın insani sorumluluk  ve tedbir almanın  önemli ve Peygamber tavsiyesi olduğunu ifade eden Temel Armutçu, " Virüs hakkında tv ekranlarında konuşanların, işin ehli hekimlerden olma gerekliliğidir. İntaniye nedir, anatomi nedir, farmakoloji nedir, mikrobiyoloji nedir bilmeyen kişilerin yaptığı yorumlar veya solunum yolları enfeksiyonunda ve hastalıklarında uzman olmayan hekimlerin yaptığı yorumlar, zihin bulandırmadan başka bir işe yaramıyor.

 

Ekonomisi; ithalata ve borca dayalı para sistemine entegre olmuş, sanayi ve tarımda imalatı/üretimi terk etme noktasına gelmiş ülkemiz için gelecek günler pek parlak görünmüyor maalesef. Sayın Cumhurbaşkanımızca Coronavirus'e karşı; İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indirilmesi, Konaklama Vergisinin Kasım ayına kadar uygulanmaması, Esnaf ve sanatkârların Halkbankası’na olan kredi borçlarının Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerinin 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenmesi, 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarı yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartılması, Asgari Ücret desteğine devam edilmesi, En düşük emekli maaşının 1.500 liraya yükseltilmesi, Emeklilerin bayram ikramiyesinin Nisan ayında ödenmesi, önce İstanbul ve Ankara’da başlatılacak bir çalışmayla 65 yaş üzerindeki tüm yaşlılara koruyucu maske ve kolonya dağıtılması gibi ekonomik tedbirler açıklandı ve maliyetinin de 100 milyar lira olduğu söylendi." dedi.

 

TEDBİR PAKETİNİN KAYNAĞI NE?

 

Tedbir paketinde yer bulmayan konuların açıklığa kavuşturulması gerektiğini belirten Temel Armutçu, 

" 1) İçişleri Bakanlığı'nın talimatı ile kapanan cafe, kahvehane vs ile müşterisizlikten kapanan AVM'ler ve esnaflar yanında çalışırken işsiz kalan çalışanların ücretleri ve SGK primleri ne olacak? 

2) Müşterisizlikten işyerini kapatan işletmelerin zararları nasıl telafi edilecek?

 

3) Saat 21.00'de fedakâr çalışmalarına moral vermek için alkışladığımız sağlık çalışanlarına ikramiye niçin verilmiyor? 

 

4) İç hat uçuşlarında KDV oranı 1'e ineceğine 1,5 liraya mâl olan benzinin fiyatı neden düşürülmüyor?

 

5) Milletin Temel ihtiyaçları kapsamında  gıda,temizlik ürünleri,dogalgaz,elektrik,su ve iletişimde KDV niçin sıfırlanmıyor?


Ekonomide bir kural vardır; Eğer bir ekonomik paket veya ekonomik destek paket açıklanacaksa, kaynağı da belirtilmelidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 100 milyar lira hazineye ek yük getireceği ifade edilen ekonomik destek paketinin kaynağı ne? Tabiki tek bir kaynak var: Ak Parti iktidarının en kolay kaynağı olan Borçlanmak. İç ve dış borcumuzu bile borçlanarak ödeyen bir iktidardan, imalat/üretim ekonomisini terk etmiş bir iktidardan borçlanarak kaynak bulmasından başka ne bekleyebiliriz?

 

24 Haziran 2018 seçim sürecinde Genel Başkanımız Sayın Temel Karamollaoğlu Bey "Ak Partili beyaz adam zamanı geldiğinde asfaltın ve betonun yenmeyeceğini anlayacak" dediğinde ortalık yıkılmış, neler söylenmişti neler hatırlarsanız. Bugünlerde ise son 4 gündür oluşturulan aşırı panik havasının da etkisiyle marketlere ve pazarlara hücum eden vatandaşımız, yemek için, asfalt mı beton mu alıyor ? Sayın Genel Başkanımızın ne demek istediği daha iyi anlaşılmıştır inşaallah. Rabbim, milletimizi her türlü afetten ve salgından korusun." diye konuştu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Saadet, Partisi:, Kapanan, İşletmelerin, ve, İşsiz, Kalanların, Zararları, , Nasıl, Telafi, Edilecek, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı