Haber Detayı
25 Kasım 2020 - Çarşamba 13:11 Bu haber 736 kez okundu
 
Saadet Partisi'nden Acı Reçete açıklaması
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, AK Parti Hükümetinin Acı reçete açıklamasını değerlendirdi.
SİYASET Haberi
Saadet Partisi'nden Acı Reçete açıklaması


Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, Türkiye'nin daha düne kadar uçuşa geçen, hatta pik yaptığı iddia edilen  ekonomisinin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bakanlıktan ayrılması ve ekonomi yönetimindeki değişim sonrasında birdenbire "acı reçete" uygulanacak hâle geldiğini söyledi.

 

Armutçu yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi. " Acı reçete kavramı, ekonomik sorunların aşılmasında çözüm olarak görülen ve belli bir süre herkesçe katlanılması gereken sıkıntı verici uygulamalardır.

 

Daha düne kadar "uçuşa geçen" hatta "pik yaptığı" iddia edilen Türkiye ekonomisi; Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın "göreve devam edememe" kararı vererek Bakanlıktan ayrılması ve ekonomi yönetimindeki değişim sonrasında birdenbire "acı reçete" uygulanacak hâle geldi.

 

Ekonomide "yeni bir seferberlik başlattıklarını" ifade eden Sayın Cumhurbaşkanımız, “Yaşadığımız kritik dönemin ruhuna uygun şekilde, gerekiyorsa devlet ve millet olarak fedakârlık yapmaktan, acı da olsa doğru reçeteleri uygulamaktan kaçınmayacağız” dedi.

 

Sayın Cumhurbaşkanının uygulamaktan çekinmeyeceklerini söylediği "acı reçete" ile hayata geçirileceği iddia edilen ekonomik reformların tamamının, vatandaşımızı sıkıntıya sokacak politikalar olacağı konusunda en küçük bir şüphem yok. Öyle anlaşılıyor ki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, önümüzdeki dönemde tamamen yerli ve millî karakterli bir IMF programı uygulamak için hazırlık yapıyor. Tabiki IMF olmadan.

 

Kemer sıkma politikaları denilince; bütçe açığının kapatılması için tedbirler alınması, başta asgari ücret zammı olmak üzere, tüm ücretlilerin zam oranlarının düşük tutulması, temel tüketim ürünlerine kapsamlı ve peş peşe zamların yapılması, mevcuttaki vergilerin artırılması, hatta yeni vergilerin hayata geçirilmesi ilk aklımıza gelenler. Bu durumun ortaya çıkaracağı üretim ve istihdam kayıplarının işsizliği ve yoksulluğu daha da arttırması ise kaçınılmaz bir gerçek.

 

Vatandaş olarak acı reçeteden; gelirimizin düşeceğini ve daha çok yoksullaşacağımızı anlamamız gerek. 2021 yılında vatandaş olarak az kazanacağız ama yüksek vergiler ile karşı karşıya kalacağız. Kısaca hayat pahalılığı artacak.

 

"Acı reçete” diyenler, halkın ne durumda olduğunu galiba bilmiyorlar.

 

Halk bitmiş, halkın nefes alacak, kemer sıkacak hâli zaten yok. Sıka sıka kemerde delik kalmadı.

 

Halk, sadece bugününü değil, gelecek 5-10 yılını da borçlandığı için yemiş bitirmiş durumda.

 

Biz söylemiyoruz, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin Eylül sonu yayınladığı verileri söylüyor durumun böyle olduğunu.

 

Devleti yönetenlerin başarısızlığının ve beceriksizliğinin cezasını neden vatandaş çeksin?

 

“Acı reçete uygulayabiliriz” diyenler, “Biz devleti iyi yönetemedik, cezasını siz ödeyeceksiniz” demek istiyorlar. “Acı reçete” sözünün anlamı tam da budur.

 

Tamam, bu millet fedakârdır, devleti için hiçbir şeyini esirgemez, ama verecek bir şeyi kalmadı ki.

 

Şu “acı reçete” uygulamasına, devleti yönetenler ilk önce kendilerinden başlasa da millete örnek olsalar iyi olmaz mı?

 

Yap-İşlet-Devret modeliyle Kamu Özel İşbirliği ile döviz cinsinden geçiş/uçuş garantisi verilerek yapılan köprüler/tüneller/otoyollar/havaalanları için bu kapsamda bir çözüm düşünülüyor mu acaba?

 

Bir taraftan acı reçeteden söz ediliyor, diğer taraftan 8 uçakla Kuzey Kıbrıs’a gidiliyor.

 

Buna "Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu" denmez mi?

 

Velhâsıl kelam, acı reçete uygulaması ilk önce devletin idarecilerinin sözde itibardan taviz vermemek için yaptıkları israflardan vazgeçmesiyle yapılır."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Saadet, Partisi'nden, Acı, Reçete, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı