Haber Detayı
05 Haziran 2020 - Cuma 12:04 Bu haber 850 kez okundu
 
Saadet Partisi'nden Okul Taşıma Kararına Tepki
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, Taflan Taflan Yalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne taşına kararı alınan ve engellilerin eğitim, öğretim gördüğü Zafer Özel Eğitim Meslek Okulu'nun taşınma kararı alınırken, engelli öğrencilerin ve ailelerinin mağduriyetlerinin gözardı edilmesini ve ailelerle görüşülmemesini eleştirdi.
SİYASET Haberi
Saadet Partisi'nden Okul Taşıma Kararına Tepki

Engelli Ailelerinin ziyaretleri sonrasında konu ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Temel Armutçu,  açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"1996–1997 Eğitim ve Öğretim yılında Hastanebaşı Mahallesi'nde, İlkadım Belediyesine ait binaların birinde İlkadım Meslek Okulu olarak 18 öğrenci ile eğitim hizmetine başlayan, 1999–2000 Eğitim ve Öğretim yılında Atakum Karayolları Bölge Müdürlüğünün yanındaki yeni binasına taşınan, Esenevler Mahallesi, 406.Sokak No:12 Atakum/SAMSUN adresinde, Tramvay Karayolları Durağı yanında MEB bünyesinde Zafer Özel Eğitim Meslek Okulu bulunmaktadır.

Okulda; Konaklama ve Seyahat Hizmetleri, Tarım Tekn./Tarım/Bahçe Peyzaj, Yiyecek İçecek Hizmetleri, El San.Tekn./El Sanatları ile Mobilya ve İç Mekan Tasarımı bölümleri bulunmaktadır.

Okuldaki 110 Öğrenci; 30 Öğretmen, 19 Derslik, 9 Atölye-İşlik, 1 BT Sınıfı, 1 Resim Sınıfında eğitim görmekteler, ayrıca okulda Konferans Salonu, Yemekhane ve Revir de bulunmaktadır.

Bu okulda; özel eğitime muhtaç bireylere, temel akademik ve günlük yaşam becerilerini kazandırıp topluma uyum sağlayabilen, ailesine ve çevresine yararlı bireyler yetiştirilmektedir.

Yani bu okul, bedensel ve zihinsel engelli öğrencilerin eğitim gördüğü, el becerilerini kazandıkları bir eğitim yuvası.

Siyasî konuların çok yoğun olduğu bugünlerde bu okulu gündemimize almamıza ve basın açıklamamıza konu edinmemizin nedeni; Samsun Valilik Makamının 01.06.2020 tarih ve E.7254523 sayılı Valilik Oluru ile 2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılından itibaren taşınmasıyla boşalacak olan Taflan Yalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binasına taşınmasının uygun görülmesi.

Gerekçesi ise bulunduğu mevkideki trafik yoğunluğu, gürültü kirliliği, sınıfların 15 metrekare olması, sınıflarda 10 öğrenci bulunması ve yeni açılacak atölyelere yer olmaması vb nedenler.

2005-2006 Eğitim ve Öğretim yılında açılan, 2007 yılında mevcut binasına taşınan 2014-2015 Eğitim ve Öğretim yılında da bu ismi alan Taflan Yalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde; 30 Öğretmen, 211 Öğrenci, 17 Derslik, 1 Çok Amaçlı Salon, 4 Mesleki Uygulama Labaratuvar, 1 Kütüphane,1 Yemekhane ile Bilişim Teknolojileri, Adalet, Büro Yönetimi ile Muhasebe ve Finansman bölümleri bulunmaktadır.

 

Kararda Taflan Yalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin nereye taşınacağı ise belirtilmemiş olmasına rağmen, Kurupelit ile Atakum Endüstri Meslek Lisesi yerleşkesine bölümlerine göre taşınacağı da bilinmektedir.

 

Zafer Özel Eğitim Meslek Okulunun adeta kapatılması için bulunmuş intibası veren menfî gerekçeler kararda dikkate alınırken, okulun merkezi bir konumda olması, ulaşım imkânlarının kolaylıkları, hastanelere olan yakınlığı, okul binası fiziki durumunun bu engelli çocukların kullanım ve yaşamlarına uygun olarak yapıldığı gibi müspet hususlar gözönünde bulunduruldu mu acaba? Ayrıca okulun kapatılması ve Taflan'a taşınması velilerle veya okul aile birliği ile istişare edildi mi?

 

Taflan'a gidiş ve dönüş zamanı artacağı için bu okulda eğitim gören çocukların evlerinden okula, okuldan evlerine ulaşmak için kullandıkları araçların içerisinde geçirdikleri zaman uzadıkça hırçınlaştıkları, daraldıkları, hatta ve hatta çok sık olmasa da kendilerine ve etraflarına zarar verebildikleri karar organlarınca neden dikkate alınmadı?

 

Bu çocukların velileri ile görüşüp, gözlerine yansıyan hüznü ve umut arayan bakışları hangi yetkililer görebildi?

 

Her şeye rağmen bu okul Taflan'a taşınacak olursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü'nün; "Okulun tadilat ve onarım işi ihalesi hangi usulde yapılacak? Tadilat ve onarım işi ödeneği daha önceden ayrılmış mıydı? Tadilat ve onarım işinin yaklaşık maliyet bedeli nedir? Tadilat ve onarım işi eğitim öğretim yılı başlangıcına yetişir mi? Pandemi nedeniyle yaşadığımız ekonomik sıkıntılar ortadayken tadilat ve onarım işi maliyetine gerek var mı? Kapatılan okulun yerinin akıbeti ne olacak?" benzeri sorulara acil cevap vermesi gerekir."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Saadet, Partisi'nden, Okul, Taşıma, Kararına, Tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı