Haber Detayı
31 Aralık 2019 - Salı 14:26 Bu haber 1430 kez okundu
 
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Armutçu'dan Asgari Ücret Açıklaması
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, 26 Aralık'ta alınan asgari ücret kararının 27 Aralık'ta tanıtımı yapılan Yerli Otomobilin gölgesinde kaldığını ve yeterince gündem oluşturmadığını söyledi.
SİYASET Haberi
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Armutçu'dan Asgari Ücret Açıklaması


İş Kanunu'nun 39.Maddesine göre toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 1 Ocak 2020'den geçerli olmak üzere Asgari Ücretin aylık brüt 2.943 lira olması yönünde karar aldığını belirten Temel Armutçu, "Bu karara, işçileri temsilen komisyona katılan Türk-İş Konfederasyonu katılmadı ve masayı terk etti.Alınan bu karar sonrası bekar bir işçi net 2.324 lira (Asgari Geçim İndirimi dâhil) asgari ücret alacak ve bununla bir ay geçinecek. Evli ve 2 çocuklu ise 2.435 lira alacak.

 

16 Aralık tarihinde yaptıkları basın açıklamasında, asgari ücretin minimum 3.240 lira olması gerektiğini ifade ettik. 'Aslında bu bile yeterli değildir. Fakirlik sınırının 6.500 liraya yaklaştığı ülkemizde, Asgari Ücret'in de en az fakirlik sınırında olması ve vergiden de muaf tutulması gerekir' demiştik. Ama talebimizi birileri ısrarla duymak istemedi ve duymadı da. Emeğiyle geçinen asgari ücretlilerin insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmesi en doğal hakkıdır ve bu haktan hiçbir şekilde mahrum bırakılmamalıdır."dedi.

 

EKONOMİK KRİZDEN ÇIKIŞ YOLU ÇALIŞAN KESİMİN GELİRİNİ ARTIRMAK

 

Şu anda ülke olarak her kesimin hissedeceği oranda büyük bir ekonomik kriz yaşandığını bildiren Armutçu, " Bu krizden çıkış yolu, çalışan kesimin gelirini artırmaktır. Çalışan kesimin geliri ne kadar artarsa, o oranda harcama yaparlar ve ekonomi canlanır. İşçi, memur, emekli, çiftçi daha çok kazanmalı ki kazandıklarını gönül rahatlığıyla harcasın, böylece ticaret canlansın, buna bağlı olarak da üretim artsın. Üretimin artması ve aynı oranda da tüketimin artması, duran ekonomiye de bir nefes getirirdi. Lakin olmadı..

 

İşçi ve  sendika konfederasyonları Cumhurbaşkanı'ndan bir jest beklediler nedense? Ama o jest de yapılmadı.Saadet Partisi iktidarında; Asgari Ücretin fakirlik sınırının altında olmayacağı kanun haline getirilecek ve kimse kimseden jest;lütuf beklemeyecek, her türlü vergiden de muaf olacaktır.Böylece; çalışma hayatındaki işçilerin 43'ünü oluşturan, Asgari Ücretle geçimini yapan  aileler daha mutlu, müreffeh, huzurlu ve kaliteli bir yaşama kavuşacaktır. Çünkü gelecek Saadet ile gelecek.

 

Devletçe kabul edip milletçe kullandığımız miladi yeni yılın tüm insanlığa; barış, huzur ve geçim kolaylılığı getirmesini, emeğin ve insanca yaşamanın kıymetinin bilinmesini Rabbimden niyaz ederim." diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Saadet, Partisi, Samsun, İl, Başkanı, Armutçu'dan, Asgari, Ücret, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı