Haber Detayı
21 Ağustos 2019 - Çarşamba 15:03 Bu haber 2058 kez okundu
 
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Armutçu'dan KAYYIM Tepkisi
Saadet Partisi Samsun il Başkanı Temel Armutçu İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alınan ve yerlerine kayyım atanan HDP'li Diyarbakır, Van ve Mardin Belediyeleri ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, devletin adaletten ayrılmaması, yargısız infaz yapmaması ve hukukun gereğini yerine getirmesi gerektiğini söyledi.
SİYASET Haberi
Saadet Partisi Samsun  İl Başkanı Armutçu'dan KAYYIM Tepkisi

azılı bir basın açıklaması yapan Aaadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu,"Bizler her türlü terörün karşısında duran, taşeron maşa terör örgütlerine ve onların arkasındaki küresel emperyalizme yardım yataklık yapmayı reddeden ve terör zulûm ve haksızlığı tüm dünyadan kaldırmayı, sevgi şefkat ve adaleti hâkim kılmayı amaç edinmiş bir zihniyete sahip Millî Görüş Saadet Partisi mensuplarıyız.

31 Mart seçimlerinde Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlıklarını kazanan HDP adayları, 19 Ağustos günü İçişleri Bakanlığının olurları ile görevlerinden alındı ve yerlerine "kayyım" atandı.Belediye Başkanlarının görevden alınmalarının gerekçesi olarak Bakanlık "teröristlere olan yakınlık, teröristlerin talimatlarını yerine getirmek ve eşbaşkanlık uygulaması yapmalarını" gösterdi. 5393 sayılı Belediye Kanununun 47.Maddesi "Görevleriyle ilgili bir suç nedeniyle haklarında soruşturma veya kovuşturma açılan belediye organları veya bu organların üyeleri, kesin hükme kadar İçişleri Bakanı tarafından görevden uzaklaştırılabilir" hükmüne haizdir." dedi.

SOYUT GEREKÇELERLE GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMAK DEMOKRASİYE ZARAR VERİR

Bu üç Belediye Başkanı hakkında açılmış bir soruşturma veya kovuşturma mevcutsa İçişleri Bakanlığı'nın kararının doğru olduğunu belirten Armutçu," Ya yoksa? 30 Mart 2014 seçimlerinde Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığını yine Ahmet Türk kazanmıştı. Ocak 2016 tarihinde Ahmet Türk hakkında; "silahlı terör örgütüne üye olmak, silahlı terör örgütü propagandası yapmak ve Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına muhalefet" gerekçeleriyle 7 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Ahmet Türk 17 Kasım 2016'da İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmış, 24 Kasım 2016’da tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Mahkeme 3 Şubat 2017'de sağlık sorunlarını gerekçe gösterek adli kontrol şartıyla Ahmet Türk'ü tahliye etmişti !

Tahliye öncesinde, 2017'nin Ocak ayında Meclis'te basın mensuplarıyla bir araya gelen ve "74 yaşındaki Ahmet Türk, rahatsızlığı nedeniyle insanî boyut gözönünde bulundurularak tedavisine fırsat verecek şekilde tutuksuz yargılanmalı" diyen Sayın Devlet Bahçeli'ydi.Ayrıca Siyasî Partiler Kanununun 15.Maddesine 2 Mart 2014 tarih 6529 sayılı kanununun 2.maddesi ile eklenen hükümle "siyasî partilere eş genel başkanlık sistemini" getiren de Ak Parti hükümetidir. Soruşturma ve kovuşturma olmadan, seçimle gelmiş kişilerin soyut gerekçelerle görevden uzaklaştırılmaları demokrasinin yara almasına sebebiyet vermektedir. " diye konuştu.


HİÇ KİMSEYE YARGISIZ İNFAZ YAPILMAMALI

Devletin, terör ile irtibatlı herhangi bir kişi dernek siyasî parti vesaire kim olursa olsun delil'leri ortaya koyarak adalet içerisinde yargılamaları yapıp hukuk'un gereğini yerine getirmesi gerektiğini ifade eden Temel Armutçu, " Teröre terör örgütlerine ve onlara ekonomik siyasî ve lojistik destek sağlayan iç ve dış mihraklara asla fırsat ve zemin vermemelidir, Adaletten ayrılarak da hiç kimseyi yargısız infaz yapmamalıdır.

SAVCI VE HAKİMLERİN TARAFSIZLIĞINA HALEL GETİRECEK HAREKETLERDEN UZAK KALINMALI

2 Eylül'de yapılacak Adlî Yıl Açılış Törenlerine Yargıtay tarafından davet edilen baro başkanlarının çoğu "Adli yıl açılışının, Yürütmenin başı olan partili Cumhurbaşkanı'nın  ev sahipliğinde veya himayesinde yapılması, Anayasanın 138.Maddesinin ihlali anlamına geldiği gibi Yargının da bağımsızlığına ve tarafsızlığına gölge düşürür" gerekçesi ile davete katılmayacaklarını yazılı olarak da kamuoyuyla paylaştılar. Bunun aksine Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof.Dr.Metin Feyzioğlu ise "diyalog şart" diyerek davete icabet edeceğini beyan etti.28 Şubat darbe sürecinde Savcıların, Hâkimlerin cübbeleri ile brifing salonlarını doldurmalarını ve brifingi veren üniformalıları ayakta  alkışmalarını, Ergenekon, Balyoz, Ay Işığı vb. kumpas davalarında Yürütmenin başı olan Başbakanın davaların savcısı olmasını "hukuk herkese lazım, siyasallaşmasın, tarafsız ve bağımsız kalsın" diyerek eleştirmiştik. Bugün de Savcıların ve Hâkimlerin tarafsızlığına ve bağımsızlığına halel getirecek en ufak hareketten ve sözden herkes ve herkesim uzak kalmalıdır diyoruz." şeklinde konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Saadet, Partisi, Samsun, , İl, Başkanı, Armutçu'dan, KAYYIM, Tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı