Haber Detayı
19 Temmuz 2019 - Cuma 13:07 Bu haber 920 kez okundu
 
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Armutçu: Fındık Taban Fiyatını 22 Liradan Açın!
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, Tarım Bakanlığı'nın Fındık Fiyatlarını Açıklamayarak Gündemi Bulandırdığını ve piyasada belirsizliğe neden olduğunu söyledi.
- Haberi
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Armutçu: Fındık Taban Fiyatını 22 Liradan Açın!

Fındık fiyatlarının hasat öncesi açıklanmamasını eleştiren Temel Armutçu, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, " 2019 yılı fındık hasat dönemi yaklaştığı halde Tarım Bakanlığı hâlâ taban fiyatları açıklamayıp gündemi bulandırıp piyasada bir belirsizliğe sebep oluyor. Benzetmek gerekirse hala ayağında top dolaştırmaya devam ediyor. Bu yıl yaklaşık 700 bin tonun uzerinde fındık hasadı beklenmekte olup, fındık taban fiyatlarının açıklanmamış olması üreticiyi bir hayli tedirgin etmektedir.

 Malumunuz olduğu üzere geçen sene taban fiyatlar ekim ayı gibi açıklanmış, taban fiyat açıklanana kadar ise üretici fındığını en ucuz fiyattan satmak zorunda kalmıştı. Çünkü fındık üreticisi bankalara ve kooperatiflere olan borcunu kapatmak zorundaydı. Bu yıl da aynı durumun yaşanmaması için, fındık taban fiyatlarının acilen açıklanması gerekmektedir ve fiyat üreticinin beklemiş olduğu fiyatın da üstünde olmalıdır." dedi. 

FINDIK TABAN FİYATINI 22 LİRADAN AÇIN 

Üretim maliyetlerinin çok yüksekliğinin bilinen bir gerçek olduğunu belirten Temel Armutçu," Üretim maliyetlerinin altında bir fiyat belirlemek, üreticinin üretim yapmasını engellemekte, bu ise ülkemiz açısından çok büyük kayıplara neden olmaktadır. Ayrıca,  Dünya fındık üretiminin yaklaşık 75'ini gerçekleştiren ülkemizde, IMF'nin talimatları ile konulan fındık kotasının olması kesinlikle kabul edilemeyeceği gibi ivedilikle kaldırılması gerekmektedir.

 Benim sayın Cumhurbaşkanımızdan ve Tarım bakanımızdan öncelikle istirhamım Ülkenin kefen parası olarak bilinen Merkez Bankası'nın kenara gizlediği yedek akçeyi de kendi kullanımınıza açtığınız şu günlerde, elinize geçecek o paranın küçücük miktarını sağa sola peşkeş çekene kadar üretim maliyeti 16 tl olan fındığın fiyatını 30 (+5 refah payı) kârla 22 tl den açın da şu köylüye bir umut, esnafa da cansuyu olsun.." diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Saadet, Partisi, Samsun, İl, Başkanı, Armutçu:, Fındık, Taban, Fiyatını, 22, Liradan, Açın!,
Yorumlar
Haber Yazılımı