Haber Detayı
09 Ocak 2020 - Perşembe 19:40 Bu haber 1119 kez okundu
 
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu: Bölgede Diplomasi Öncelikli Olmalı
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, Bulunduğumuz coğrafya insanlık tarihinin başladığı, medeniyetlerin kurulup medeniyetlerin yıkıldığı, yeraltı ve yerüstü enerji ve yaşam kaynaklarıyla dünyanın en kıymetli ve değerli coğrafyası olduğunu söyledi.
SİYASET Haberi
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu:  Bölgede Diplomasi Öncelikli Olmalı

Bölgemizde yaşanan gelişmelerle ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Temel Armutçu açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Bu özelliklerinden dolayı da ilk çağlardan bugüne gelinceye kadar tüm devletlerin hâkimiyet kurma heves ve arzusunda olduğu bir coğrafya olmuştur.

 

Bu coğrafyada ne zaman bir gerilim olduysa, ne zaman bir savaş çıktıysa bunun bedelini; bu coğrafyada yaşayanlar başta olmak üzere tüm insanlık çok acılar yaşayarak ödemişlerdir.

 

İki sınır komşumuz olan İran ile Irak arasında 22 Eylül 1980 tarihinde başlayıp 20 Ağustos 1988 tarihinde sona eren bir savaş yaşanmıştı. Ardından 2 Ağustos 1990 ila 28 Şubat 1991 tarihleri arasında Irak'ta I.Körfez Savaşı, 20 Mart 2003 ila 18 Aralık 2011 tarihleri arasında süren II.Körfez Savaşı yaşandı. Hâ keza; 1948 yılından itibaren ise Filistin sorunu halen devam etmektedir.

 

Bu savaşlar ve gerilimler; bu coğrafyayı kan gölüne çevirdiği gibi korkunç bir insanlık dramının da yaşanmasına sebebiyet vermişlerdir. Şu an için ise İran ile ABD arasında gerilimi had safhaya ulaşan ve her an çıkma ihtimali çok yüksek olmasını arzu etmeyeceğimiz bir savaş süreci yaşanıyor maalesef. İran-ABD Savaşı bu bölgeyi kan gölüne çevireceği gibi telâfisi çok güç insanlık dramlarının yaşanmasına da yol açacaktır.

 

Atalarımızın bir sözü vardır "insan konuşa konuşa anlaşır" diye. Bu söz uluslararası hukukta diplomasi olarak karşılık bulmuştur. Diplomasinin tüm imkânları kullanılmadan, arabulucuların gayretleri kaale alınmadan savaş çığırtkanlığı yapmak, sadece ve sadece savaştan nemalanan belli bir mutlu azınlığı memnun etmekten başka bir işe yaramaz.

 

Hele diplomasi yapılmadan savaşa girmekse; kendini her koşul ve şart altında haklı gören, herkese had bildirme hakkını kendinde gören, herkesi bir hizaya çekme ve getirme hak ve selahiyetini kendinde görme kibir âbideliğinden öte şeytanî bir vasıftır.

 

Ülkemiz, Kıbrıs Barış Harekâtımız hâriç 100 yıldır savaş görmedi hamdolsun. Ancak yıllardır terörle mücadele etmektedir. Terörün acımasızlığını fazlasıyla yaşadı ve maalesef halen de yaşamaya devam ediyor. Sınır komşularımızda yaşanan savaşlar ve iç karışıklıklardan da gerek ekonomik gerek siyaseten gerekse de sosyal doku anlamında menfî olarak çok etkilendik.

 

Bu nedenlerle; olası bir İran-ABD Savaşına en başta karşı çıkacak ülke bizim olmamız gerekmektedir. Zira İran bizim asırlardır iyi ilişkilerde olduğumuz sınır komşumuz olan bir ülke, ABD ise hükümetimiz nezdinde stratejik ortak babul edilen bir ülke. İki ülke arasındaki savaştan en büyük zararı görecek ülkelerin başında biz geliyoruz.

Bölgemizde barışın ve sükunetin biran evvel ivedi olarak sağlanması için Türkiye'nin iki ülke arasında diplomatik görüşmelerde abilik rolünü üstlenmesi gerektiğine inanıyor ve hükümetin bu amaçla yapacağı tüm girişimlerinin desteklenmesinin gerektiğine inanıyorum.."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Saadet, Partisi, Samsun, İl, Başkanı, Temel, Armutçu:, , Bölgede, Diplomasi, Öncelikli, Olmalı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı