Haber Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 13:26 Bu haber 553 kez okundu
 
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu: Bu Gidişle 2. Düyun-u Umumiye Yaşanır
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin 2019 yılının on ayına ait bütçe performansına göre Türkiye'nin borç yükü, bütçe açığı ve faiz yükü her geçen gün sürekli artan bir ülke durumuna geldiğini söyledi.
SİYASET Haberi
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu: Bu Gidişle 2. Düyun-u Umumiye Yaşanır

Maliye ve Ekonomi Bakanı Berat Albayrak'ın Samsun'a gelişini değerlendiren Temel Armutçu, " T.C.Hazine ve Maliye Bakanlığının Ekim ay sonu itibarıyla yayınlamış olduğu yukarıdaki “Hazine Nakit Gerçekleşmeleri” tablosu incelendiğinde görülecektir ki;
 
-Yılın on ayında merkezi yönetim bütçe açığı 101 milyar 643 milyon lira olmuş.
 
-Yılbaşından itibaren 209 milyar 934 milyon lira iç ve dış borçlanma yapılmış.
 
-Yılbaşından itibaren 87 milyar 44 milyon lira faiz ödemesi yapılmış.
 
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin 2019 yılının on ayına ait bütçe performansı özetle bu. Borç yükü, bütçe açığı ve faiz yükü her geçen gün sürekli artan bir ülke durumuna geldik maalesef. Gelirlerimiz giderlerimizi karşılamadığı için de sürekli borçlanıyoruz. Hükümet borçlanmaya tam gaz devam ediyor. T.C.Hazine ve Maliye Bakanına bağlı olarak kurulan Borçlanma Genel Müdürlüğü, ismine lâyık olacak şekilde görevini çok güzel yapıyor diyebiliriz(!)" dedi.
 
EKONOMİMİZİN İYİ OLDUĞUNA İNANAN EKONOMİST VAR MI?
 
"Faize alerjim var" diyen bir  Cumhurbaşkanımız varken 87 milyar 44 milyon lira faiz ödemesi yaptığımızı ifade eden Armutçu, "Ya "faiz dünya gerçeğidir" diyen bir Cumhurbaşkanımız olsaydı, ne kadar faiz öderdik tahmin bile edemiyorum. İktidarda 17 yılını tamamlayan bir Ak Parti Hükümetleri var. Bu 17 yıllık kesintisiz ve tekbaşına iktidarlarında hiç denk bütçe yapmak, hayallerinden olsun geçti mi acaba? Şuan TBMM'de 2020 yılı merkezi yönetim bütçemiz görüşülüyor. 2020 yılında ne kadar faiz ödeyeceğiz, bütçe açığımız ne kadar olacak, ne kadar borçlanma yapacağız, ne kadar yatırıma ödenek ayrıldı, kamu özel işbirliği ile yapılan (otoyol, köprü, havaalanı, hastane) yatırımlara ne kadar garanti ödemeleri yapılacak ne kadar ilgileniyoruz?
 
 Borca dayalı para sistemi ile borçlanarak uluslararası finans sektörüne, Kamu İhale Kanunu'nun 21/b maddesini kullanarak yapılan ihalelere davet edilen 8 ila 10 firmaya ve Kamu Özel İşbirliği Sistemi ile de emperyal şirketlere para kazandırmaya devam ediyoruz maalesef. Gerek 2019 yılının on aylık performansı, gerek toplam borç yükü, gerekse de 2020 yılı bütçe rakamlarımız düşünüldüğünde, ekonomimiz çok ama çok iyi, öyle mi? Ekonomimizin çok iyi olduğuna inanan ekonomist var mıdır?Yeniden Değerlendirme Oranı yüzde 22,58 olurken, TÜFE'nin yüzde 8,55 olmasını izah edebilecek bir ekonomist var mıdır?" diye konuştu.
 
BU EKONOMİK GİDİŞLE 2. DÜYUN-U UMUMİYE YAŞANIR
 
Temel Armutçu açıklamasını şöyle tamamladı:" Üretim/İmalat ekonomisinin yerini, ithalata dayalı ekonomik sistem ile borca dayalı para sistemi alalı, ekonomik durumumuz her geçen gün kötüye gitmektedir maalesef. Acilen neoliberal, borca dayalı para sistemi ve ithalata dayalı ekonomi sistemi terk edilip, sanayi ve tarımda üretim/imalat ekonomisine geçmemiz gerekmektedir. Yoksa bu gidişat, gidişat değildir. Bu borç yüküyle, bu ekonomik gidişle II.Düyûn-u Umumiye durumu yaşanır diye korkuyoruz. Felâket tellallığı yapmıyoruz, bu ülkeyi, bu vatanı ve bu milleti seven yegâne unsur olan Millî Görüşçü Saadet Partisi olarak samimiyetle uyarıyoruz."
 
T
Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Saadet, Partisi, Samsun, İl, Başkanı, Temel, Armutçu:, Bu, Gidişle, 2., Düyun-u, Umumiye, Yaşanır,
Yorumlar
Haber Yazılımı