Haber Detayı
13 Haziran 2019 - Perşembe 18:33 Bu haber 2123 kez okundu
 
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu’dan ABD Mektubu ve Tören Tepkisi
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu ABD'nin S 400 Füzeleri ile ilgili olarak Türkiye'ye yazdığı mektuba cevap verilmemesi ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun Barzani'nin Yemin Törenine katılmasını sert bir dille eleştirdi.
SİYASET Haberi
Saadet Partisi  Samsun İl Başkanı  Temel Armutçu’dan  ABD Mektubu ve  Tören Tepkisi


Temel Armutçu; "Yıllardır ifade etmeye çalıştığımız; bu ülkenin ve bu ülke insanının, geçmişi ve temel değerleri hiçe sayılarak yapılan uydu siyaset tarzının, geçmişten günümüze ülke ve insanına aşağılamadan başka hiçbir şey kazandırmadığı son dış siyasi gelişmelerle bir kez daha ortaya çıkmıştır maalesef.
ABD’nin Türkiye’yi bir sömürge ülkesi gibi gördüğü belgelerden en somutu hiç kuşkusuz, 5 Haziran 1964 tarihli Johnson Mektubu’dur. ABD Başkanı Lyndon Baines Johnson, Başbakan İsmet İnönü’ye iletilmek üzere ABD Büyükelçisi Raymond Hare’ye şifreli teleks ile gönderdiği 5 Haziran 1964 tarihli mektupta, Türkiye’yi alenen tehdit ediyordu.


Johnson, Başbakan İsmet İnönü’ye “Türkiye’nin Kıbrıs’a yapacağı bir müdahalede NATO için verilmiş silahları ve NATO’ya ayrılmış birlikleri kullanamayacağını, Türkiye’nin yapacağı bir harekâtta karşısına Sovyet Rusya çıkarsa, NATO’nun böyle bir Rus müdahalesini NATO’ya yapılmış addetmeyebileceğini (yani bu durumda Türkiye’nin yalnız kalabileceğini), olası bir Kıbrıs harekâtında NATO ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni toplantıya acilen çağıracağını” belirtmekteydi.
Mesaj alınmıştı ve Kıbrıs’a müdahale edilemedi, kamuoyundan gizlenen Johnson’ın mektubu bir yıl yedi ay sonra basınla paylaşılmıştı." dedi.

 

HULUSİ AKAR O MEKTUBA NEDEN HALA CEVAP VERMEDİ?


O mektuptan tam 55 yıl 1 gün sonra ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'ın, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a bir mektup yazdığını belirten Temel Armutçu, " 
6 Haziran 2019 tarihli mektubun çirkinlik, terbiyesizlik ve tehdit açısından 55 yıl önceki mektuptan aşağı kalır yanı yoktu!..Neler yoktu ki mektupta; örneğin Türkiye Rusya'dan S400 füzeleri alırsa, F35 uçaklarını alamayacaktı, ABD'de bu uçakların eğitimini alan Türk subayları 31 Temmuz itibarıyla geri gönderilecekti, Türkiye 12 Haziran'da yapılacak F35 İcra Kurulu Başkanları Toplantısı'na katılamayacaktı, Türkiye S400'leri alırsa CAATSA (Amerika'nın Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası) yaptırımları uygulanacaktı, Türkiye milli gelirinde ve uluslararası ticarette telafi edilmesi zor büyük kayıplara uğrayacaktı!..

Bütün bunları alt alta sıralayan ABD'li Bakan Vekili, mektubun sonunda hiç utanıp sıkılmadan şöyle diyordu: "S400 tutumunuzu değiştirme seçeneğiniz halen bulunmaktadır." Ne cevap verdik? Yoksa "susma hakkımızı mı" kullandık? 27 Ocak 2015 günü Pentagon’un “Liyakat Lejyonu Madalyasını", “NATO’ya sıra dışı katkıları” nedeniyle ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Raymond Odierno'dan alan o zaman Kara Kuvvetleri Komutanımız olan Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar, neden hâlâ bir cevap vermedi?" diye konuştu.

 

BARZANİ'NİN TÖRENİNE KATILMAK, TANIMAK DEMEKTİR!..

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) yeni başkanı seçilen Neçirvan Barzani'nin yemin törenine katıldığını ifade eden Temel Armutçu, "Bakan,  “Kürdistan Şehitleri!" için saygı duruşunda bulundu. Bu ziyaret aynı zamanda devletlerarası hukukta "tanıma" anlamına gelmektedir. Bu "tanıma ziyaretini" başka biri yapsaydı, ne "vatan hainliği" kalırdı, ne de "teröristlere destekçiliği" kalırdı.

31 Mart Seçimlerinde "Kürdistan'a defolun gidin" diyen Sayın Cumhurbaşkanımızın, Bakan olarak atadığı kişi hangi irade ile orada? 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçiminde aday olmuş Genel Başkanımız Sayın Temel Karamollaoğlu'na, terörist veya terör destekçisi gibi aşağılık yaftalarla pasaport vermek istemeyen köhnemiş zihniyet şunu iyi bilmelidir ki: Millî Görüş; bu milleti millet yapan değerlerin ruhudur, tâ kendisidir. Siz ne yaparsanız yapın, hangi aşağılık iftiralarınızı atarsanız atın, bu aziz milletimiz size inanmayacaktır. Yalanlarınızda ve iftiralarınızda boğulacaksınız." şeklinde konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Saadet, Partisi, , Samsun, İl, Başkanı, , Temel, Armutçu’dan, , ABD, Mektubu, ve, , Tören, Tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı