Haber Detayı
16 Ekim 2019 - Çarşamba 19:57 Bu haber 2624 kez okundu
 
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel ARMUTÇU'dan Barış Pınarı Harekatı Açıklaması
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel ARMUTÇU Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak bir açıklama yaptı.
SİYASET Haberi
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel ARMUTÇU'dan Barış Pınarı Harekatı Açıklaması

Armutçu açıklamasında şu görüşlere yer verdi. "Terör örgütü PKK'nın 15 Ağustos 1984 akşamı Eruh ve Şemdinli ilçelerinde katliamlarına başladığı silahlı saldırılarının sonrasında, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak hep terörle mücadele ettik ve teröristleri yurtlarında barındıran ülkelerdeki terör yuvalarına karşı da hep sınır ötesi harekâtlar yaptık.

Suriye’deki iç savaştan istifade ederek Suriye’nin kuzeyine yerleşmiş ve o bölgenin de sözde kontrolünü eline geçirmiş olan PYD-YPG/PKK’ya karşı 10 Ekim günü gerçekleştirdiğimiz askeri operasyonumuzu “savaş” olarak adlandırmak abartılı bir ifadedir..

 Zira “savaş” en az iki devlet arasında olur. PYD-YPG/PKK ne zaman devlet kurdu da biz onlarla savaşalım ki? Biz yine sınır ötesi bir harekât yapıyoruz.
Barış Pınarı Harekâtımızın başlamasıyla birlikte her zaman olduğu gibi tepkiler de gelmeye başladı. Bu harekâtımızda bize aleni olarak Azerbaycan, Katar ve Pakistan destek oldular. Dost bildiğimiz ülkelerle, Nato Üyesi olmamıza rağmen Nato Üyesi dostlarımız(!) bile bize tepki gösterdi ve birçok müttefikimiz(!) ülkemize silah satışlarını durduklarını/durduracaklarını açıkladılar.
Acaba Dünya kamuoyunu ve ülke liderlerini yeterince bilgilendirmiş olsa idik, yine de aynı menfî tepkileri alır mıydık?

 

Barış Pınarı Harekâtımızda en ilginç davranan ülke ise stratejik müttefikimiz ve model ortağı olduğumuz ABD oldu. Harekât yapacağımız bölgeden askerlerini çekmesi, harekâtımıza destek veriyor gibi algılanmışsa da harekâtımız sonrasında yapılan açıklamalar ile en son ABD Maliye Bakanı Steve Mnuchin’in; "Başkan Trump, ABD'li yetkililere Türkiye’yi hedef alabilecek güçlü yaptırım yetkisi veren yeni bir kararname imzaladı. Zorunda kalırsak Türkiye ekonomisini işlevsiz hâle getirebiliriz” açıklaması, ABD’nin her zamanki çirkin yüzünü bir daha göstertmiş oldu.
Trump’ın, "Türkiye ile çok iyi bir ilişkimiz var, onlar bizim NATO müttefikimiz. Türkiye ile birçok ticaret yaptık. Ama onların birçok insanı öldürmesini istemiyorum. Türkiye yapmaması gereken bir şeyi yaparsa, daha önce çok az ülkenin gördüğü türden yaptırımlar uygularız" açıklaması ise bizim bildiğimiz Trump’ın da kim olduğunu herkese yeterince anlatmış oldu.


Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan; “ABD, PYD-YPG/PKK terör örgütüne 30 bin tır silah teslim etti” demişken ve ABD’li askerler tarafından gerek Suriye topraklarında, gerekse de Pasifik Okyanusu’ndaki Guam adasına götürülerek, oradaki Amerikan üssünde iki yıl boyunca bu teröristler eğitilmişken, ABD hâlâ stratejik müttefikimiz ve model ortağımız mı olacak?
Bu sebepler bile ABD ile müttefikliğimizin ve ortaklığımızın bitmesi için yeterli değil mi?
Bu vatanın bir ferdi olarak, Barış Pınarı Harekâtımızın akıbetinin, Irak’ın kuzeyinde yuvalanan PKK’lı teröristlere yönelik 21 Şubat 2008 tarihinde başlatılan ve dönemin ABD Savunma Bakanı Robert Gates’in 28 Şubat’ta Ankara’da yaptığı görüşmelerin ertesi günü durdurulan “Güneş Operasyonu” gibi olmasın istiyorum.
Ayrıca bu coğrafyada yaşayan ülke halklarının yaşam koşullarını I.Dünya Savaşı sonunda olduğu gibi ne İngilizler ne Fransızlar, ne de BOP gibi projelerle ABD belirlesin. Sadece ve sadece ülke halklarının kendi azmi ve kararlığı belirlesin.
Rabbim; Barış Pınarı Harekâtına katılan Mehmetçiğimizin kılına halel getirmeden, vatanlarına ve ailelerine sağ salim kavuşmalarını nasip eylesin.
"

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Saadet, Partisi, Samsun, İl, Başkanı, Temel, ARMUTÇU'dan, Barış, Pınarı, Harekatı, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı