Haber Detayı
24 Eylül 2019 - Salı 21:38 Bu haber 1515 kez okundu
 
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu'dan Çarşamba Bİyokütle Enerji Santrali Açıklaması
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, Çarşamba'da kurulacak olan biyokütle enerji santrali hakkında açıklama yaptı.
SİYASET Haberi
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu'dan Çarşamba Bİyokütle Enerji Santrali Açıklaması


Temel Armutçu, "Çarşamba Ovası tekrar gündeme geldi. Gönül isterdi ki; ürettiği ürünlerle veya yetiştirdiği hayvanlarla gündem olsaydı. Çünkü Türkiye'nin önemli ovalarından biri olan Çarşamba Ovasının, tamamen tarım ve hayvancılık yapılan bölge olduğu herkesçe biliniyor." dedi.


Çarşamba Ovasını,  Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretim Tic. A.Ş. isimli firma tarafından, Eğercili Mahallesi'nde (eskiden kömür deposu olarak kullanılan alanda) yapılacak olan Biyokütle Enerji Santralinin, Samsun'un gündemini haklı olarak yoğun bir şekilde meşgul ettiğini ifade eden Armutçu açıklamasında şu konulara değindi:

" İlgili firma bir açıklama yaparak; Biyokütle enerjinin nasıl temin edildiğini, ne anlama geldiğini, ekonomiye ve tarıma neler kazandırdığını, çevreyi nasıl koruduğunu ve istihdama katkısından bahsetti. Yapılan açıklama kamu vicdanında olumlu karşılandı mı? Maalesef istedikleri karşılığı bulamadılar.


27 MW'e/ 96.12 MWt (yıllık yaklaşık 236.520.000 kWh) elektrik üretimi yapacak, yaklaşık 180 Milyon liraya mal olacak, biyokütle olarak bitkisel ve hayvansal kaynaklar, kanalizasyon ve dip çamurları, kağıt ve gıda sanayi atıkları, endüstriyel ve evsel atık sular, belediye ve büyük sanayi tesisleri atıkları kullanılacak olan santrali kuracak firma yetkilileri ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün "ÇED Raporu Gerekli Değildir" raporunu veren yetkililerinden, sadece şu ana başlıklar altında bazı bilgiler almak isterim:

-Günde 630 ton hammadde yakılacak olan santralde, yakma sonucunda oluşacak günlük 38 ton kül atığının, proje sahasında geçici olarak depolanmasından sonra akıbeti ne olacak?

-Tesisin bacasından havaya salınacak olan günlük 14,4 kg PM emisyon miktarının (külün) çevreye ve insan sağlığına zararları nelerdir?

-Tesisin işletme faaliyetleri kapsamında kullanılacak araçlarda günde harcanacak olan yaklaşık 2.000 litre mazotun çevreye ve insan sağlığına zararı var mıdır?

-Tesisin işletilmesi esnasında Abdal Deresinden çekilecek günde yaklaşık 1500 ton su, kimyasal ve ısıl işlemlerden geçtikten sonra nereye drenaj edilecek?

-Avrupa Sağlık ve Çevre Birliği’nin raporlarında belirtilen biyokütle enerji santrallerinin yol açabileceği önemli halk sağlığı sorunlarından yeterince bilgi sahibi oldunuz mu?

-Tayland’da biyokütle santrallerinin yakınında yaşayanlarda meydana gelen sağlık sorunlarının ne kadarını biliyorsunuz?

-Verimli tarım topraklarının bulunduğu bir yere bu santralin kurulmasına gerek var mı?

Bir bilgi de Ak Parti Yetkililerinden almak isterim:
-Santralin Terme'de kurulmaması için büyük uğraşlar veren, oluşturulan platformun içinde yer alan ve bu mücadeleyi kazanan dönemin Terme Belediye Başkanı Şenol Kul'un, 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Ak Parti tarafından tekrar aday gösterilmemesinin nedeni bu santralin kurulmasına karşı vermiş olduğu mücadele olabilir mi?"

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Saadet, Partisi, Samsun, İl, Başkanı, Temel, Armutçu'dan, Çarşamba, Bİyokütle, Enerji, Santrali, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı